Gündem

Fransa’da “Saatlerce Ambulans Bekleyen” Hastanın Ölümüne Soruşturma

Fransa’da kalp krizi geçiren hastaya ambulansın arandığı halde müdaheleye gelmemesi sonucu hayatını kaybettiği iddiasıyla ilgili bir soruşturma başlatıldı.

Ulusal medyada yer alan haberlere göre, 74 yaşındaki Jean-François isimli soy ismi paylaşılmayan kişi haziran ayında kendi evinde kalp krizi geçirdiğinde, ailesi hemen acil servisi arayarak bir ambulans talep etti.

Ancak yaşlı adamın ailesi, acil servis hattını üç kez aramasına rağmen, telefon görüşmesi sırasındaki yetkililer hastanın sağlık durumunun ciddi olmadığını ve ellerinde bir ambulans bulunduğunu belirterek ambulans göndermeyeceklerini iletti.

Aile, ısrarla aramalarına devam etti ve nihayet yaklaşık 5 saat sonra bir ambulans hastayı almaya geldi. Ne yazık ki, yaşlı adam tüm tıbbi müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Jean-François’ın bir kızı, Fransız medyasına verdiği bir röportajda, amcasının acil hattaki görevliye “Ambulans göndermeniz için abimin kanında boğulması mı gerekiyor?” şeklinde bir soru sorduğunu ve görevli personelin de “Evet, onun gibi bir şey” şeklinde yanıt verdiğini iddia etti.

Bu olay ülkede büyük bir tepki topladı ve olayla ilgili yetkili makamlar soruşturma başlattı.

Ülkede Sağlık Krizi Gündemde

Fransa’da Kovid-19 ile nükseden sağlık krizi, birçok sağlık çalışanının emekliye ayrılması veya aşırı yoğunluk nedeniyle farklı sektörlere yönelmesi gibi nedenlerle ciddi bir boyuta ulaştı. Özellikle yaşlı nüfusun yoğun olduğu kırsal bölgelerde, mevcut yatak kapasitesi ve personel sayısı yetersiz kaldı.

Personel eksikliğinin yanı sıra, birçok bölgede çalışanların grevi nedeniyle acil servisler hizmet veremiyor. Son olarak, La Provence gazetesi ülkedeki hastanelerin acil servis bölümlerinde büyük bir krizin yaşandığını bildirdi.

Haberde, tedavi için gelen hastaların, personel eksikliği ve yoğunluk nedeniyle hastanelerin bahçesine yerleştirilen yataklara konulduğu ve bazı doktorların yoğunluğu azaltmak için hastaları bahçede ön muayeneden geçirdiği belirtilmişti. (Kaynak: AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu