Gündem

Fransa’da “Saatlerce Ambulans Bekleyen” Hastanın Ölümüne İlişkin Soruşturma Başlatıldı

Fransa’da kalp krizi geçiren hastaya ambulansın çağrıldığı halde müdaheleye gelmemesi sonucu hayatını kaybettiği iddiasıyla ilgili soruşturma başlatıldı.

74 yaşındaki Jean-François isimli soy ismi paylaşılmayan kişi haziran ayında kendi evinde kalp krizi geçirdiğinde, ailesi hemen acil servisi arayarak bir ambulans istedi. Yaşlı adamın ailesi, acil servis hattını üç kez aramasına rağmen, telefon görüşmesi sırasındaki yetkililer hastanın sağlık durumunun ciddi olmadığını ve ellerinde bir ambulans bulunduğunu ifade ederek ambulans göndermeyeceklerini söyledi.

Aile, ısrarla aramalarına devam etti ve nihayet yaklaşık 5 saat sonra bir ambulans hastayı almaya geldi. Ne yazık ki, yaşlı adam tüm tıbbi müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Jean-François’ın bir kızı, Fransız medyasına verdiği bir röportajda, amcasının acil hattaki görevliye “Ambulans göndermeniz için abimin kanında boğulması mı gerekiyor?” şeklinde bir soru sorduğunu ve görevli personelin de “Evet, onun gibi bir şey” şeklinde yanıt verdiğini iddia etti.

Ülkede büyük bir tepki toplayan olaya ilişkin yetkili makamlar tarafından soruşturma başlatıldı.

Ülkede Sağlık Sistemi Zor Günler Geçiriyor

Fransa’da Kovid-19 ile nükseden sağlık krizi, birçok sağlık çalışanının emekliye ayrılması veya aşırı yoğunluk nedeniyle farklı sektörlere yönelmesi gibi nedenlerle ciddi bir boyuta ulaştı. Yaşlı nüfusun yoğun olduğu kırsal bölgelerde, mevcut yatak kapasitesi ve personel sayısı yetersiz kaldı.

Personel eksikliğinin yanı sıra, birçok bölgede çalışanların grevi nedeniyle acil servisler çalışmıyor. La Provence gazetesi ülkedeki hastanelerin acil servis bölümlerinde büyük bir krizin yaşandığını ifade etti.

Haberde, tedavi maksadıyla gelen hastaların, personel eksikliği ve yoğunluk gibi sebeplerden dolayı hastanelerin bahçesine yerleştirilen yataklara konulduğu ve bazı doktorların yoğunluğu azaltmak için hastaları bahçede ön muayeneden geçirdiğine değinilmişti. (Kaynak: AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu