Gündem

Fransa’da Bir Kadın Acil Servise Kabul Edilmeyince Evinde Hayatını Kaybetti

Fransa’nın Indre-et-Loire bölgesindeki Fondettes kasabasında bulunan bir hastanenin acil servisine alınmayarak evine gönderilen bir kadının, evinde ambulans beklerken kalp krizi geçirerek hayatını kaybetmesi ülke gündeminde tepkilere sebep oldu.

Fransız basınında çıkan haberler çerçevesinde, nefes darlığı sorunundan dolayı yakınında bulunan Alliance à Saint-Cyr-sur-Loire Hastanesinin acil servisine giden 60 yaşlarındaki kadın, “sadece ambulansla gelenler tedavi edilir” kuralı sebebiyle evine gönderildi. Evine dönüp ambulanstan yardım isteyen kadın, bu sırada beklerken kalp krizi geçirerek hayata gözlerini yumdu.

Siyasetçiler ve doktorların olaya ilişkin tepkileri

Fransa’da tanınmış politikacılardan olan Seine-Saint-Denis milletvekili Thomas Portes olay üzerine, “Acile kabul edilmediği için öldü. Korkunç.” sözlerini kullandı.

Haute-Vienne bölgesi milletvekili Damien Maudet de Sağlık Bakanı Francois Braun’a ithamda bulunarak “Yol haritanızda bir değişiklik yapılması için daha kaç kişinin ölmesi gerekiyor.” tepkisini gösterdi .

Paris Hotel-Dieu Hastanesi’nde görevli acil servis doktoru Gerald Kierzek ise ülke çapında son zamanlarda bu ve benzeri olayların artmaya başladığından bahsederek bu durumun kabul edilebilir bir durum olmadığını belirtti.

Seine-Saint-Denis bölgesinde görevini sürdüren acil doktoru Christophe Prudhomme de bu gibi olayların son zamanlarda artışa geçtiğinin altını çizerek, “İşte bu, devam eden felakete bir örnek” ifadesini kullandı.

Olaya ilişkin adli soruşturma başlatıldı.

Yaşananlar haricinde bölgede pratisyen doktor ve sağlık çalışanı sayısının yeteri düzeyde olmamasından ötürü haftalardır, hastanelerin gelen vatandaşların büyük bir kısmını geri gönderdiği tespit edildi. Fransa’da görev yapan pratisyen doktorlar, iş koşullarındaki kötüye gidişi protesto etmek ve konsültasyon ücretlerinin artışı istemiyle greve giderek hafta başından bugüne değin muayenehanelerde hasta kabulünü askıya aldı.

Yarın İçin Doktorlar Topluluğunun çağrısı üzerine başlatılan grevin 2 Ocak 2023 tarihine kadar devam edeceği düşünülüyor. (Kaynak: AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu