Sağlık Makaleleri

Flexitarian Diyet Nedir? Nasıl Uygulanma

Flexitarian Diyet Nedir?

Son dönemde dünya genelinde popülerliğini artıran ve yine dünya genelinde en iyi diyet listelerinin başında gelen Flexitarian diyet, sağlıklı kilo vermenin, hastalıkları önlemenin en iyi vejetaryen yolu olarak nitelendiriliyor.

Bu diyetle birlikte vejetaryen beslenirken et hiç tüketilmeyecek gibi bir zorunluluk yok. Diyeti uyguladığınız sürecin çoğunda vejetaryen olabilirsiniz fakat et yeme isteğiniz oluştuğunda yiyebilirsiniz.

Genel itibariyle Flexitarian diyet, daha çok bitki ve daha az et yiyerek kilo vermenin yanı sıra genel sağlık durumunu da olumlu yönde etkileyip, kalp hastalıkları, diyabet ve kanser hastalıklarını da azaltılabileceği öngörülüyor.

flexitarian diyet 2

Flexitarian Diyet Nasıl Yapılır?

Flexitarian diyeti esnek bir diyettir. Buradaki esnek olmak, diyete beş besin grubu olan et dışı protein ürünleri olan, meyve ve sebzeler, kepekli tahıllar mandıra ürünleri; kompleks şekerler ve baharatlardır.

Bu diyetle birlikte sağlıklı kilo verebilmek için kahvaltı, öğle yemeği, akşam yemeği ve pratik tariflerden oluşan bir beslenme düzeni oluşturabilirsiniz. Kendi planlamanızı istediğiniz gibi takip edebilir ve ilerleyen günlerde tercihlerinizi farklı tariflerle değiştirebilirsiniz.

Diyetiniz üç-dört-beş öğünden oluşmalıdır: Kahvaltıda 300 kalori, öğle yemeğinde 400, akşam yemeğinde ise 500 kalori tüketmelisiniz. Ara öğünlerin her biri ise ortalama 150 kalori olduğunu düşünürsek bir günde toplam 1.500 kalori almış olursunuz.

Kalori hesabını günlük aktivitenize, cinsiyetinize, boyunuza ve kilonuza oranla değiştirebilirsiniz.

flexitarian diyet 3

Flexitarian Diyetin Maliyeti Nedir?

Egzotik ürünlerin pahalılığı bu diyet için geçerli olmayacak ya da hem kırmızı hem de beyaz etin pahalılığı cep yakmayacak. Bu sebeple öğünleriniz normalde olduğundan daha yüksek fiyatlara mal olmaz.

Flexitarian Diyet, Zayıflatır mı?

Flexitarian diyeti ile yemek yediğiniz saate ve kalori miktarınıza dikkat ettiğiniz sürece kilo vereceksiniz. Yapılan araştırmalara göre vejetaryenlerin, et yiyen insanlara oranla daha az kalori aldıklarını böylelikle daha az kiloya ve daha düşük vücut kitle indeksine sahip oldukları sonucuna ulaştırıyor. Bu diyetin bitki ağırlıklı olması, fazla miktarda meyve, sebze ya da tam tahıllı besinler tüketmek normalde aldığınızdan daha az kalori almanızı ve kalori açıklığının fiziksel aktivitedeki artışla birleşmesi de sizin kilo vermenizi sağlayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat