Sağlık Makaleleri

Fazla Miktarda Tüketilen Asitli İçecekler ve Tuz Kemik Hastalıklarına Neden Oluyor

Sağlıklı Beslenmek Kemik Hastalıklarından Korunabilmekte Önemli Bir Etken

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Mutlu Güngör, sağlıklı beslenmenin kemik yapısını koruyabilmek için önemli bir etken olduğunu belirterek, “Çocukluk ve gençlik çağında tüketilen gıdalar ilerleyen yaşlarda meydana gelebilecek kemik hastalıklarının riskini azaltabilir. Bir çok kişinin adeta bağımlı hale geldiği asitli içecekler ilerleyen yaşlarda kemik hastalıklarına neden olabiliyor” dedi.

Sürekli gelişen ve yenilenen teknolojiyle birlikte değişen beslenme biçimlerinin de günümüz insanlarının öğünlerinde bulundurmayı aksatmadıkları asitli içecekleri tüketme alışkanlıklarının kemik hastalıklarını arttırdığını belirten Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Mutlu Güngör, “Başta kalsiyum ardından D Vitamini, K vitamini, fosfor ve magnezyumdan zengin besinleri tüketmek kemik gelişimini ve sağlığını korumak için oldukça önemli. Ancak günümüz gençliği maalesef asitli içeceklerin adeta bağımlısı olmuş durumda. Süt ve süt ürünleri dışında balık, karaciğer için de oldukça faydalı olan enginar bunun dışında sebzelerden ıspanak, kırmızıbiber, brokoli lahanası, domates, muz, portakal gibi besinler, belirli ölçüde tüketmek kemik sağlığı açısında önem taşır.

“Kemik gelişimi için gerekli besin kaynaklarından özellikle yoğurt, peynir ve süt vücudumuzda 35 yaşına kadar stok oluşturabiliyor. Yani 35 yaşına kadar alınan bu tarz gıdalar ileride oluşabilecek kemik erimesinin önüne geçebilecekken bu yaştan sonra alınan kalsiyum depoları, stoklarımızı arttırmaz, sadece mevcut depoyu muhafaza eder. Bu nedenle çocukluk ve gençlik döneminde de doğru beslenmek yaşlılık dönemi için de oldukça önemlidir” açıklamasını yaptı.

“Sağlığımız için en başta alkol ve sigaradan uzak durmalıyız”

Sağlıklı kemikler için öncelikle alkol ve sigara, beraberinde asitli içeceklerden uzak durulması gerektiğini belirten Op. Dr. Güngör, “Sağlığımızı korumak için en başta alkol ve sigaradan uzak durmalıyız. Bunun yanında öncelikle tuz tüketimine dikkat etmeliyiz. Araştırmalar göre tuz ve asitli içecekler de kemiklerimizin en önde gelen düşmanları arasında yer alıyor.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu