Gündem

Fazla Mesai Sınırının Yasal Sınırı Geçmesi Durumunda Tazminat Hakkı

Bursa İş Mahkemesi, dikkate değer bir karara imza atarak emsal teşkil edebilecek bir adım attı. Gıda sektöründe çalışan bir fabrika işçisi, 2016 yılında 432,4 saat fazla mesai yaparak yasal sınır olan 270 saati aşmıştı. İşçi, kendi rızasıyla işten ayrıldı ve tazminat talebinde bulundu. Ancak işveren bu talebe karşı çıktı.

Hak düşürücü sürenin geçmesinin ardından dava açıldı, ancak mahkeme fesih nedeninin davanın açıldığı tarihte de devam etmesi nedeniyle işverenin savunmasını reddetti. Sonuç olarak, mahkeme işçinin tazminat talebini kabul etti ve üst mahkeme de yerel mahkemenin kararını onayladı.

Mahkemenin verdiği kararın emsal niteliği taşıdığını ifade eden Avukat Deniz Sarıbaş Yılmaz şu ifadeleri dile getirdi:

“Müvekkilim bir gıda fabrikasında 14 yıl boyunca işçi olarak çalışmış. Daha sonra bahsi geçen fabrikadaki çalışma şartları yıllık 270 saatin üzerinde fazla mesai şekline evrilmiş. Yıllık 270 saatin üzerindeki fazla mesai durumunda işçiler için haklı nedenle fesih sebebi olduğu aşikar.

Açılan dava sonucunda mahkeme işçiyi haklı buldu ve 270 saati aşan fazla mesai nedeniyle kıdem tazminatına hak kazandı. Ancak bu dava ilginç olan şu ki müvekkilim işverenin ileri sürdüğü fazla mesaiye rıza göstererek onay veriyor. Ayrıca yasal olarak haklı nedenin devamlılık arz ettiği için hak düşürücü süreye tabii tutulmaksızın davası kabul ediliyor. Bu da Türkiye’de ender rastlanan bir karar. İstinaf Mahkemesi tarafından bu karar onandı”

İŞÇİ HAKLI BULUNDU, TAZMİNATI ÖDENECEK

Dosya kapsamında sunulan son üç döneme ait bordrolar incelendiğinde, 2016 yılında gerçekleşen fesih için fazla çalışma süresinin 432,4 saat olduğu ve yıllık 270 saatlik yasal sınırın aşıldığı bir bilirkişi raporuyla belirlendi. Davalı iş yerinde kanun hükümlerine uygun çalışma koşullarının uygulanmadığı tespit edildi ve bu nedenle davacı işçi tarafından iş akdinin haklı bir sebebe dayandığı sonucuna varıldı.

Mahkeme, kanun hükümlerine uygun çalışma koşullarının davalı iş yerinde sürekli bir durum olduğunu ve fesih tarihinde de fesih nedeninin devam ettiğini belirlediğinden dolayı davalı vekilinin fesih süresinin altı günlük sürede gerçekleşmediği savunmasını kabul etmedi.

Bursa İş Mahkemesi, emsal niteliği taşıyan bir karar vererek altı günlük hak düşürücü süreye itibar etmeme ve işçiyi işverenin sunulan fazla mesai teklifini kabul etmesine rağmen haklı buldu. İşverenin işçiye kıdem tazminatı ödemesine hükmetti. Bu karar daha sonra bir üst mahkeme tarafından onaylandı. (Kaynak: İHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat