Sağlık Makaleleri

Fasulyenin Sağlığa Faydaları

Fasulyenin sağlığa faydaları oldukça fazladır. Kolesterolü düşürürler, kalp hastalığı riskini düşürürler ve obezite ve kanser riskini düşürürler. İyi bir lif kaynağıdırlar. Bu lif, diyabeti önleyebilecek kan şekeri seviyelerini düşürebilir. Diyabetli kişiler ayrıca kan şekeri seviyelerini kontrol etmek için fasulyeyi faydalı bulabilirler. Ek olarak, siyah fasulye, kan şekeri seviyelerinin dengelenmesine yardımcı olabilecek harika bir lif kaynağıdır.

Kalp hastalığı riskini azaltır

Kalp hastalığı riski yaşla birlikte artarken, riskinizi azaltmak için yapabileceğiniz birçok şey vardır. Fiziksel olarak aktif olmak, sigara içmemek ve destekleyici bir sosyal ağa sahip olmak, riskinizi azaltabilir. Riskinizi azaltabilecek diğer faktörler, kilonuzu ve kolesterol seviyenizi kontrol etmeyi içerir. Diyabetinizi yönetmek de riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir.

Araştırmalar düzenli egzersiz yapmanın kardiyovasküler hastalık riskini azalttığını gösteriyor. Haftada en az 150 dakika egzersiz yaparsanız, riskinizi yüzde 80’e kadar azaltabilirsiniz. Ayrıca sağlığınızı iyileştirir ve hayata daha tam olarak katılmanızı sağlar. Daha da iyisi, egzersiz daha iyi hissetmenize yardımcı olur. Ve başlamak için asla erken değildir.

Kardiyovasküler hastalık riskinizi azaltmanın bir başka yolu da kalp krizi belirtilerini öğrenmektir. Kalp krizinin en sık görülen semptomlarından biri göğüs ağrısıdır. Bununla birlikte, kadınların mide bulantısı, kusma ve sırt veya çene ağrısı gibi diğer semptomları da yaşama olasılığı erkeklerden daha fazladır. Bu semptomları tanımayı öğrenerek, kardiyovasküler hastalık riskinizi azaltabilir ve bir hayat kurtarabilirsiniz.

Daha fazla meyve ve sebze yemek ve düzenli egzersiz yapmak gibi yaşam tarzı değişiklikleri de kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Bu önlemler, sağlıklı davranışları teşvik eden sağlık politikaları ile birleştirilebilir. Araştırmalar, aşırı derecede düşük LDL kolesterol düzeylerine sahip kişilerin kalp krizi, felç ve ölümden muzdarip olma olasılığının daha düşük olduğunu göstermektedir.

Düzenli egzersiz, sağlıklı bir kilonun korunmasına ve kolesterol seviyelerinin düşürülmesine ve ayrıca kan basıncının düşmesine yardımcı olur. Ayrıca normal kan şekeri seviyesinin korunmasına yardımcı olur. Ayrıca bu değişiklikler kalp hastalığının ilerlemesini geciktirebilir ve ikinci bir atak riskini azaltabilir.

fasulyenin sağlığa faydaları

Kolesterolü düşürür

Fasulyenin sağlığa faydalarına ek olarak, kolesterol seviyesini düşürme yeteneği de gösterilebilir. Lif, bitki proteini, vitamin ve mineral bakımından yüksektirler ve sağlıksız gıdaların yerini almaya yardımcı olabilirler. Sağlığa olan faydalarına rağmen, birçok insan yeterince bakliyat yemez. Amerikalıların neredeyse yarısı günde sadece 0.2 porsiyon tüketiyor. Ancak yakın tarihli bir araştırma, fasulye yemenin kötü kolesterolü yüzde beşe kadar azaltabileceğini gösterdi.

Fasulye iki çeşit lif içerir: çözünür ve çözünmez lif. Ulusal Kolesterol Eğitim Programına göre günlük çözünür lif alımınız en az 5 gram olmalıdır. Yarım fincan fasulye porsiyonu yaklaşık 0.6 ila 2.4 gram çözünür lif sağlar. Bu önemli bir miktardır ve tek bir porsiyon tam tahıl alımıyla karşılaştırılabilir.

Günde yarım fincan pişmiş kuru fasulye yemek kolesterolünüzü düşürmenize yardımcı olabilir. Bir çalışma, günde yarım fincan barbunya yiyenlerin LDL kolesterolünde 7.2 mg/dL azalma olduğunu buldu. Ayrıca gönüllüler biraz da vücut ağırlığı kaybettiler. Fasulye ayrıca iltihabı azaltmaya yardımcı olabilir. Bir dizi klinik çalışma, fasulyenin C-reaktif protein seviyelerini azalttığını bulmuştur.

Fasulyenin glisemik indeksi (GI) düşüktür. Bu düşük GI içeriği klinik olarak önemlidir. Bir çalışmada, diyabetli katılımcılar, daha fazla bakliyat yediklerinde glikozillenmiş hemoglobin (Hb A1c) düzeylerini %0,5 oranında düşürmeyi başardılar. Çözünmeyen lif ayrıca kabızlığı azaltmaya yardımcı olur. Aynı zamanda sindirim sistemindeki faydalı bakterileri de besler.

Fasulye ve diğer bakliyatları yemek, LDL kolesterol seviyelerini düşürmenin başka bir yoludur. Bakliyat yemek, kardiyovasküler hastalık riskini yüzde ona kadar azaltır. Günlük olarak fasulye ve bakliyat tüketmek, kalp sağlığını iyileştirmenin mükemmel bir yoludur. Aslında baklagiller yüksek lif ve düşük doymuş yağ içerdiğinden kalp-sağlıklı beslenmenin değerli bir parçası olabilir.

Obezite riskini azaltır

Obezite, diyabetten belirli kanser türlerine kadar çeşitli sağlık riskleriyle ilişkilidir. Ayrıca sindirim ve karaciğer rahatsızlıklarına da yol açabilir. Ayrıca uyku apnesi riskini artırır. Bu sağlık risklerinin çoğu, aktif bir yaşam tarzı ve sağlıklı bir diyetle önlenebilir.

Birkaç araştırmaya göre, bitki bazlı bir diyet obezite riskini azaltır ve genel sağlığı destekler. Bitki bazlı bir diyet, her öğünde bütün meyve ve sebzeleri içermelidir. Ayrıca insanların atıştırmalık olarak az miktarda tuzsuz kuruyemiş yemeleri tavsiye edilir. Doymuş yağlardan kaçınılması da önerilir. Uzmanlar ayrıca gün boyunca aktif kalmanızı tavsiye ediyor. Bunu yapmanın birkaç yolu, ayakta bir masa kullanmak, sık sık mola vermek ve yürüyüş toplantıları düzenlemektir.

fasulyenin sağlığa faydaları

Kanser riskini düşürür

Yakın zamanda yapılan bir araştırma, fasulyede yüksek bir diyetin bazı kanser türlerinin riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. Bunun nedeni fasulyenin fitokimyasallar ve antioksidanlar içermesidir. Bu bileşikler, kansere neden olan bir takım maddelerin oluşumunu engelledikleri için vücudumuz için faydalıdır. Ayrıca fasulyede önemli mikro besinler ve lif bulunur. Bu bileşikler, vücuttaki oksidasyonu azaltmak için birlikte çalışır ve bu da kanser riskimizi düşürmeye yardımcı olabilir.

Araştırmacılar, fare modellerinde fasulyenin tümörler üzerindeki etkisini incelediler. Farklı seviyelerde makro besin ve fasulye içeren sıçanlar için farklı diyetler oluşturdular. Fasulyenin daha düşük ve daha yüksek dozlarda fareleri tümörlere karşı koruduğunu buldular. Bu bulgu, insanlar için diyet önerilerini yönlendirmeye yardımcı olabileceğinden, tıp dünyası için umut verici bir sonuçtur.

Fasulye tüketiminin yüksek olması, meme kanseri riskinin daha düşük olmasıyla da ilişkilendirilmiştir. Bunun nedeni, bu fasulyelerdeki yüksek lif içeriğinin kanser hücrelerinin büyümesini önlemeye yardımcı olmasıdır. Ayrıca, kanser riskini de azaltabilecek antioksidanlar ve antienflamatuar maddeler içerirler. Bu nedenle günlük olarak fasulye yemek sizin personel sağlık için iyi bir fikir olabilir.

Fasulyenin sağlığa faydalarına ek olarak, araştırmalar fasulye yemenin meme kanseri riskini yüzde 25’e kadar azaltabileceğini göstermiştir. Bu çalışmanın sonuçları ayrıca, daha fazla fasulye yiyerek lif alımınızı artırmanın meme kanseri geliştirme riskini de azaltabileceğini düşündürmektedir. Fasulyede yüksek lif alımı, östrojen reseptörü negatif meme kanseri geliştirme riskinizi de azaltabilir. Ancak, bu sonuçlarla ilgili bazı endişeler var.

Koşmanın mide üzerindeki etkisini azaltır

Koşu sırasında suyun mide üzerindeki etkileri tam olarak belli değil. Bununla birlikte, antrenmandan önce daha fazla su içmek, koşmanın mide üzerindeki etkisini azaltmaya yardımcı olabilir. Bir deneyde, on erkek, dinlenme aralıklarıyla on beş dakikalık altı egzersiz seansından önce 400 ml su içti. Bu uygulama mide boşalmasını %50’ye kadar artırdı ve mide salgısını %36’ya kadar azalttı.

Koşu seansı sırasında sempatik sinir sistemi aktivitesi artar ve kan akışını sindirim sisteminden uzaklaştırır. Bu azalan kan akışının, koşucu tırısları olarak bilinen semptomların başlıca nedeni olduğu düşünülmektedir. Koşmanın tekrarlayan mekaniği de GI sıkıntısını şiddetlendirebilir. Buna ek olarak, egzersize bağlı stres, bağırsaklardaki mikroorganizmaların bileşimini değiştirir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu