Gündem

Bakan Nebati EYT’nin Bütçe Maliyetini Açıkladı: 255 Milyar Lira

Ana akım medya kuruluşlarının Ankara il temsilcileriyle ve ekonomi muhabirleriyle bir araya gelen Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, vatandaşın da cevabını merakla beklediği soruları yanıtladı.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar(EYT) Düzenlemesi

Bakan Nebati, EYT düzenlemesine ilişkin Ankara il temsilcilerinden ve ekonomi muhabirlerinden gelen soruları yanıtladı.

2022 yılı içerisinde “2023 EYT düzenlemesi” bütçesine dair gerekli çalışmaları yaptıklarını belirten Bakan Nebati, “Bana Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanı olarak bu ödemeyi yapacaksın dediklerinde benim hazır olmam gerekiyordu. 31 Aralık’ta biz EYT’nin bu yılki yükünü kasaya koyduk” dedi.

“EYT’nin bütçeye maliyetini de bu yıl için 255 milyar lira”

Bakan Nebati sözlerine şöyle devam etti: “Emekli ve memurlara 1 puanlık iyileştirmenin maliyeti 19 milyar lira, 15 puana yakın bir maliyet eklendi 270 milyar lira. EYT düzenlemesi için 2023 bütçesine yönelik çok sıkı tedbirler aldık. EYT’nin bütçeye maliyetini de bu yıl için 255 milyar lira olarak hesapladık, kasada hazır duruyor. Buna KGF kefaletleri dahil değil.”

Gıda Enflasyonu

Gıda enflasyon rakamlarının düşürülmesine ilişkin gelen sorular üzerine enflasyona karşı sabit ve dar gelirlilerin bütçesi düşünülerek belirli oranda ücret artışlarının yapıldığını hatırlatan Nebati, “Gıdada fiyatları artıracak bir gerekçe yok. Gübre, mazot fiyatları geçen yılın altında. Personel giderleri hariç herhangi bir yerde artış söz konusu değil. Gıda fiyatlarındaki artışın kontrol edilebileceğini öngörüyoruz” dedi.

Ekonominin Seçimlere Yansıması

Yaklaşan genel seçimleri etkileyebilecek herhangi bir ekonomik faaliyet riskinin söz konusu olup olmadığına dair gelen sorular üzerine Bakan Nebati, “Türkiye’nin makroekonomik göstergeleri herhangi bir operasyona açık değil, yapılan operasyonların bir karşılığı olmaz. Biz ocak ayında borçlanmaya çıktık, 2 milyar 750 milyon dolar borçlandık. Borçlanmalarımızı devam ettiriyoruz. Merkez Bankası rezervlerimiz çok kuvvetli. Bizim makroekonomik göstergelerde bir sıkıntımız yok. Parasal olarak operasyon çekebilecekleri hiçbir alan yok” ifadelerini kullandı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat