Gündem

EYT’liler İlk Maaşını Ne Zaman Alacak? Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıkladı

TRT ortak yayınına katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gündeme dair merak edilen soruları yanıtladı. Son zamanlarda gündemden düşmeyen EYT düzenlemesine ilişkin de açıklama yapan Erdoğan, EYT kapsamında emekliliğe hak kazanan vatandaşların ilk maaşlarını ne zaman alacaklarını da belirtti.

“EYT’liler ilk aylıklarını şubat ya da mart ayı gibi alabilecek”

EYT ile ilgili oldukça detaylı çalışmaların yürütüldüğünü ifade eden Erdoğan, EYT’ye dair yarın plan bütçe komisyonunda görüşmelerin gerçekleşeceğini bildirdi. Erdoğan, EYT kapsamında emekli olmaya hak kazanan vatandaşların ilk aylıklarını şubat ya da mart ayı gibi alabileceğini belirtti ve “Bir irade ortaya koyduk, bu irademizin arkasındayız” şeklinde konuştu.

Dünyada genelinde faiz oranlarının düzenli olarak yükseltildiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, faize dair sergilediği yaklaşımına ilişkin, ”Ben de tam aksine faiz indirme mücadelesi verdim. Biz de faiz yüzde 9 bunu daha da düşüreceğiz. Benim inancım şu başbakanlığım döneminde biz faizi 4.6’ya indirdik. Faiz ve enflasyon doğru orantılıdır, faiz sebep enflasyon neticedir. Alansa benim alanım ekonomi. Uluslararası bir çok toplantıda bu tezimi savundum. Biz yine indireceğiz dedik 86’lardaydı 64’e düştü. Daha da düşecek.

Kalıcı fiyat istikrarını tesis edeceğiz. Tüm mesele istikrarımızdır, güvenimizdir. 2022’de toplam bütçe giderimiz 2 trilyon 941 milyar lira oldu. Bütçe gelirimiz ise 2 trilyon 802 milyar lira olarak gerçekleşti. Bütçe açığımız yılın tamamında yalnızca 139,1 milyar lira oldu. Toplamda 171,8 milyar lira faiz dışı fazla verdik. COVID-19 salgını, emtia ve enerji fiyatlarındaki artışlara rağmen 4 yılın ardından yeniden faiz dışı fazla vermeyi başardık.” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu