Gündem

EYT Resmi Gazete’de Yayımlandı

3 Mart tarihli Resmi Gazete sayısında, Emeklilikte Yaşa Takılanlara (EYT) dair düzenlemeleri içeren Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunu yayımlanarak yürürlüğe girdi.

EYT kanuna ilişkin düzenlemelerle Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na geçici madde dahil edilerek ilgili kanunlara neticesinde kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren başvuru yapanlaraın talepleri doğrultusunda yaşlılık veya emekli aylığı bağlanacak vatandaşalar, belirlenen hükümlerde yaş haricindeki şartları sağlamaları durumunda aylıktan faydalanabilecekler.

Karar kılınan hüküm şartları esas alınarak geçmişe ait herhangi bir ödemenin yapılmayacağı ve geriye dönük hak iddia edilemeyecek. İlk kez yaşlılık ya da emekli aylığına sahip olacak kişiler, talep ettiği yaşlılık ya da emekli aylığı sonucunda işten ayrılış belgesi verilenlerin işten ayrılış tarihi sonrası 30 gün içerisinde en son çalışılan özel sektör iş yerinde sosyal güvenlik destek primi dahilinde çalışmaya başlamalarlarsa, herhangi bir kurumda çalışılmaya başlandığı gün itibarıyla sosyal güvenlik destek primi işveren hissesinin 5 puanlık kısmına denk gelen miktar Hazine tarafından karşılanacak.

Sosyal güvenlik destek primi iş yeri sahibi hissesi indirimi kapsamından yararlanan sigortalı çalışanın işten ayrılması durumunda, bu indirimden tekrar faydalanamayacak.

Herhangi bir kamu kurum ve kuruluşlarında kadroya alınan çalışanlar, il özel idareleri ve belediyeler ile bağlı kuruluşlarında ve bunların üyesi olduğu mahalli idare birliklerinde, birlikte veya ayrı ayrı sermayesinin yarısından fazlası il özel idareleri, belediyeler ve bağlı kuruluşlarına ait şirketlerde işçi statüsüne geçirilenlerin; emeklilik, yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazanmaları halinde, çalıştırıldıkları kamu kurum ve kuruluşları veya şirketlerce iş sözleşmelerinin feshedilmesini zorunlu tutan düzenlemeler yürürlükten kaldırılacak.

EYT Yasasına Dair Kararlar:

  1.  8 Eylül 1999 ve öncesinde işe girenler düzenlemeden yararlanacak.
  2.  EYT’de herhangi bir yaş sınırı uygulanmayacak.
  3.  Yaş dışında prim günü ve sigortalılık süresi şartlarını taşıyanlar aylık alabilecek.
  4.  Emekli olduktan sonra aynı iş yerinde 30 gün içerisinde tekrar işe başlayan çalışanlar için yüzde 5 destek primi verilecek.
  5.  Kadroya alınan işçiler ile işçi statüsüne geçirilenlerin aylık almaya hak kazanmaları halinde iş sözleşmelerinin feshini zorunlu tutan düzenleme yürürlükten kalkacak.
  6.  EYT’lilerin kıdem tazminatına ilişkin Kredi Garanti Fonu’ndan destek verilecek.
  7.  Toplamda 5 milyon çalışanı etkileyen düzenlemeye göre 2023 yılında 2 milyon 250 bin kişi emekli olabilecek.
  8.  Emeklilik başvuruları e-Devlet üzerinden veya SGK’ye yapılabilecek.
  9.  5 bin 500 liranın altında maaş olmayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu