Gündem

Evcil Hayvan Sahipleri Dikkat! 31 Aralık Son Gün

Tarım ve Orman Bakanlığın tarafından Kedi, Köpek ve Gelinciklerin Kkimliklendirilmesi ve Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelik kapsamında hastalıklarının daha etkin kontrolünü sağlamak ve sahipli köpek, kedi ve gelinciklerin kimliklendirilerek elektronik ortam da dâhil olmak üzere kayıtlarının düzenli tutulması amacıyla yürürlüğe sokulan karara bağlı olarak 31 Aralık 2022 tarihine kadar çip taktırmayan evcil hayvan sahiplerine yüklü miktarda para cezası uygulanacaktır.

860 aw766339 04

Veteriner hekimler tarafından yapılan mikroçip ve kimliklendirme işleminin ardından Ev Hayvanı Kayıt Sistemi’ne (PETVET) kedi, köpek ve gelinciklerin kayıtları sağlanıyor. PETVET sisteminde hayvanın adı, pasaport numarası, türü, ırkı, cinsiyeti, rengi, doğum tarihi, hayvan sahibinin adı, bulunduğu il, ilçe, köy ve mahalle bilgileri kaydedilerek evcil hayvanlara pasaport çıkartılabiliyor.

Bu uygulama sayesinde hayvanların sokağa bırakılması engellenebilirken, çalınan ve kaybolan hayvanların bulunabilmesi, hayvan hastalıklarının takibi ve kontrol altına alınması amaçları gerçekleştirilebilecek.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu