Sağlık Makaleleri

Ev Temizliğinde Bel Fıtığına Dikkat

Dr. Gökhan Toğuşlu, kadınların bel fıtığına erkeklerden daha çok rastladığını belirterek, “Ev temizliği önemli bir sebep. Koltuk kaldırmak, halıyı silkelemek, pencereyi silerken uzanmak gibi zorlu hareketler fıtığa sebep olabilir. Temizlik yaparken sağlığınızdan olmayın” uyarısını yaptı.

Bel fıtığına bütün yaşlarda rastlanabileceğini belirten Acıbadem Bursa Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Dr. Gökhan Toğuşlu, “14 yaşında bir çocuğu bel fıtığından dolayı ameliyat ettiğimi biliyorum. Her yaş grubunda görülebiliyor. L 4-5 seviyesi dediğimiz lomber 4-5 bölgesinde fıtık sıklıkla karşımıza çıkıyor. Kadınlarda daha fazla görülüyor. Yaş, ağır egzersizler, ağır iş yapmak ve genetik sebeplerle karşımıza çıkabiliyor” sözlerini kullandı.

ev temizliğinde bel fıtığına dikkat

Kadınların kas ve kemik yapılarının erkeklere oranla daha zayıf olduğundan bahseden Toğuşlu, “Koltuğu kaldırmak, halıyı silkelemek, ani ters hareket yapmak fıtığa sebep olabiliyor. Evin içinde kanepeyi kaldırmaya çalışmak, pencereyi silerken uzanmak da öyle. Ev temizliği yapanlara önerim, birinden yardımcı olmalarını talep etmeleri, ağır yükleri tek başına değil yükü bölüşerek kaldırmalarıdır” ifadelerini kullandı.

Her fıtığı ameliyat etmediklerini söyleyen Dr. Toğuşlu, hastaya yapılan detaylı muayene ve çekilen MR görüntüsüyle eşleşme sağlandığı takdirde cerrahi planlama yapıldığını vurguladı. Fıtığın, fizik tedavi ya da evde yapılabilecek egzersizler eşliğinde, zaman zaman da ilaç tedavisiyle, ameliyata ihtiyaç duymadan gerileyebileceğini açıklayan Toğuşlu, “Cerrahi boyuta gelmiş olan bir fıtık için bacakta uyuşmalar, güç kayıpları gibi durumlar görürsek o zaman hasta cerrahi adaydır. Hastayı vakit kaybetmeden gereken cerrahi işlemi yaparak sağlığına kavuşturmaya çalışıyoruz. Doğru zamanda yapılmayan cerrahi işlemler sonrasında ya da hastanın kendine dikkat etmediği durumlarda nüks durumu söz konusu olabiliyor. Hastanın durumuna göre yapılan muayene sonucunda tekrar cerrahi gerekebiliyor” şeklinde konuştu.

ev temizliğinde bel fıtığına dikkat

“Her bel ağrısı fıtık değildir”

Her bel ağrısının fıtık olmadığına dikkat çeken Dr. Toğuşlu, “Halkımız arasında yanlış bilinen şeylerden bir tanesi de bu. Yoldan geçen yüz kişiyi çevirsek ve hepsine MR çekip muayene etsek yüzde 80’inde ufak tefek yapılar göreceğiz. Bu cerrahi işlem gerektirecek bir durum değildir. Belim ağrıyor diye cerrahi işlem olacak diye kaide yok. Bunun bazıları ilaçlarla geçebiliyor. Kasın kasılmasıyla alakalı bir durum olabiliyor. Vereceğimiz birkaç ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlarla bile kendiliğinden geçebiliyor. Ancak bacak ağrısı yaşıyorsa bacağında güçsüzlük yaşıyorsa o zaman işin boyutu değişiyor” dedi.

“Orta sertlikte bir yatak gerekir”

Bel fıtığından muzdarip kişilerin ağrılarını azaltmak için yataklarına da dikkat etmeleri yönünde uyarılarda bulunan Dr. Toğuşlu, “Bu kişilere mutlaka orta sertlikte bir yatak tavsiye ediyoruz. Ayrıca pozisyon değiştirerek uyumaları da daha sağlıklı olacaktır” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu