Gündem

50-70 Yaş Aralığındaki Erkeklere, Prostat Kanserine Karşı Test Uyarısı

Sağlık Bakanlığı Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Kliniği Eğitim ve İdari Sorumlusu Prof. Dr. Halil Başar, 15 Eylül Prostat Kanseri Farkındalık Günü çerçevesinde yaptığı açıklamada, prostat kanserinin 50-65 yaş aralığındaki erkeklerin yüzde 25’inde görülen bir kanser türü olduğunu, her 8 erkekten birinin risk taşıdığını ifade ederek, bu yaş aralığındaki erkeklerin mutlaka yılda bir kez tarama yaptırarak kanlarındaki Prostat Spesifik Antijen (PSA) değerine baktırmaları gerektiğini söyledi.

Prostat kanserinin erken evrelerinde özel bir semptom göstermediğini ve çok sinsi ilerlediğini belirten Prof. Dr. Başar, hastaların genellikle gece sık idrara çıkma, gündüzleri birkaç saat aralıklarla tuvalete gitme, idrarın ince gelmesi gibi belirtilerle hastaneye başvurduğunu kaydetti.

Başar, “O şikayetler başlamadan hastayı fark etmek, yakalamak istiyoruz. Hastalığın semptom ve belirtileri çok geç evrede ortaya çıkıyor. Her ne kadar bizim yaklaşımımız kemoterapi, radyoterapiyle oluyorsa da hasta küratif tedavi şansını yitirmiş oluyor. Prostat kanserini erkenden teşhis etmek için bugün elimizde PSA testi var. Bu testle hastalığı, daha milimetrik boyutlardayken tespit ediyoruz. Hastalık yayılmadan yüzde 90 üzeri başarıyla tedavi ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

“PSA değerine bakarak hastalığı tespit edebiliyoruz”

Prof. Dr. Halil Başar, Haziran ayındann itibaren hastanelerde “Prostat Kanseri Tarama ve Takip Polikliniği”ni hayata geçirdiklerini ve günde 15-20 kişinin prostat kanseri taraması için polikliniğe başvurduğunu açıkladı. Erkeklerin randevu almadan kliniğe gelerek tarama muayenesi yaptırabileceklerini açıklayan Başar, şu uyarıları yaptı; “Genelde rektal muayeneden rahatsız olunduğu için çekince yaşanıyor. Ancak buna ihtiyaç duymadan kandaki PSA değerine bakarak hastalığı tespit edebiliyoruz. En çok 50-70 yaş aralığındaki hastaları önemsiyoruz. Çünkü hastalarımıza erken tanı imkanını vermek istiyoruz. 50-70 yaş aralığındaki erkeklerin yılda bir defa tarama yaptırarak kanlarında PSA değerine baktırmaları gerekiyor.” (Kaynak: AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat