Gündem

Enflasyon Verilerine Göre Memur Enflasyon Farkı Ne Kadar Olacak

Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), Ocak ayında aylık bazda yüzde 6,65 oranında, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) yüzde 4,15 oranında artış gösterdi. Yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 57,68, yurt içi üretici fiyatlarında yüzde 86,46 oranında olarak gerçekleşti.

Peki, Enflasyon Verilerine Göre Memur Enflasyon Farkı Ne Kadar Olacak?

Memur enflasyon farkı, bir zam gibi algılansa da özü itibarıyla bir zam değildir; enflasyon sebebiyle alım gücünü kaybeden memurların desteklenmesi adına yapılan bir fark ödemesidir. Bu ödeme yapılmadığı takdirde memurlar yalnızca yılın iki ayı enflasyon oranının üzerinde maaş almış olur ve gitgide alım gücünü kaybeder. Enflasyon farkı ödemesi sayesinde alım gücünde oluşan azalmanın telafi edilmesi amaçlandığı bilinmektedir.

Lâkin bu hesaplama, gerçekleşen enflasyon verisi üzerinden yapıldığı için söz konusu 6 aylık dönemlerde memurlar alım gücünü kaybetmeye devam eder. Örneğin Ocak 2022 tarihi ile Haziran 2022 tarihi arasında sabit 10 bin lira maaş alan bir kişinin alım gücünü kaybetmemesi için aslında Ocak ayından itibaren her ay kademeli şekilde zam alması gerekir.

Toplu sözleşme maddelerine göre 2023’ün ikinci yarısında memur ve emeklilere verilmesi gereken zam oranı %6 Henüz Ocak ayında enflasyon %6.65 oranında.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu