Gündem

Endometriozis Kadınların Hayat Kalitesini Olumsuz Etkiliyor

Başkent Üniversitesi Adana Dr. Turgut Noyan Uygulama ve Araştırma Merkezi, “Endometriozis” konulu konuşmaya ev sahipliği yaptı. Söz konusu konuşmada endometriozis ile bağlantılı kanserler ve tedavi yöntemleri gözden geçirildi.

Endometriozis popülasyonunda birtakım kanserlerin görülme olasılığının daha fazla olduğunu belirten Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Ayhan, “Dolayısıyla bu hastalarda bu konunun önemine dikkat edilmeli. Bazen endometriozis vakalarında kanda bazı değerler çok yüksek olabiliyor. Bu değerlerin her zaman kanserle ilişkisi olmayabiliyor. Tanı biraz güç olsa da, hastaların yakından takip edilmesi, eğitilmesi bu tür kanserlerin erken teşhisinde oldukça önem taşıyor. Yumurtalık kanserlerinin normal popülasyonda görülme riski 1.3’tür. Endometriozis popülasyonunda ise 1.8’dir” ifadelerini kullandı.

endometriozis kadınların hayat kalitesini olumsuz etkiliyor

“Çocuk sahibi olamamanın en büyük nedenlerinden biri”

Endometriozisin pek bilinmeyen ancak hem ağrılı adet süreçleriyle hem de çocuk sahibi olamama gibi konularda pek çok kadının canını sıkan bir konu olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Bülent Urman ise

“Bizim uzun yıllardır yaptığımız çalışmalar ve ameliyatlar var. Daha çok deneyimlerimizi paylaşmak üzere bugün buradayız. Endometriozisin tam olarak neden olduğu belli değil fakat ne yaptığı belli. Kadınlardaki en önemli pelvik ağrı nedeni. Tanısı geç konuyor. Hastalar genellikle bu tanıya ulaşana kadar çok doktor değiştiriyorlar. Çocuk sahibi olamamanın en büyük nedenlerinden biri. Tanı konulduktan sonra gereksiz müdahalenin çok yapıldığı bir hastalık. Gereksiz pek çok cerrahi müdahale sonrasında, kadınların istenmeyen sonuçlar ile karşılaşma ihtimalleri var. Çocuk sahibi olamama, kalıcı ağrılar gibi durumlarda yaşanabilir. Konunun deneyimli kişiler tarafından ele alınması çok önemli” sözlerini kullandı.

Başkent Üniversitesi Adana Dr. Turgut Noyan Uygulama ve Araştırma Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Sorumlusu Prof. Dr. Hüsnü Çelik de endometriozisin halk arasında ‘çikolata kisti’ diye bilinen bir hastalık olduğunu anımsatarak, “Bu hastalığın bir ağrı yönü bir de onkolojik yönü var. Bu hastalıkla ilgili ülkemizde uluslararası düzeydeki hocalarımızı davet ettik ve bölge hekimleriyle buluşmalarını sağladık. Bu konuyla ilgili bilgiler paylaşıyoruz” ifadesinde bulundu.

“Bu hastalarda gebelik, normal kadınlara göre daha az görülmektedir”

Prof. Dr. Hüsnü Çelik, çikolata kistinin 3 haline rastlandığını belirterek, “İlk olarak infertilite ile karşımıza gelebilir. Bu hastalarda gebelik, normal kadınlara göre daha az görülmektedir. İkincisi adet döneminde başlayan hafif ağrıdan şiddetli ağrılara kadar önce pelviste daha sonra etkilediği organa göre rahim yumurtalık etrafı, üreterleri tuttuğu zaman böbrekte bir takım hasarlara yol açabiliyor. Bağırsakları tuttuğu zaman bağırsak sorunlarına yol açabiliyor. Üreme çağındaki genç kadınların, özellikle hayat kalitesini etkileyen önemli bir hastalıktır” sözlerini kullanarak konuşmasını bitirdi.

Gerçekleşen konuşma bölgedeki hekimlerin sunumlarından sonra soru-cevaplarla sona erdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu