Sağlık Makaleleri

En Çok Tercih Edilen Doğum Kontrol Yöntemi: Cilt Altı İmplantı

Doğum kontrol yöntemlerinden olan cilt altı implantları, hem kolay uygulanabilmesi açısından hem de ekonomik olması nedeniyle pek çok kadın tarafından tercih ediliyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Zeynep Aslı Kaplan, en ideal korunma yönteminin kişinin vücut yapısına özel seçilmesi gerektiğini vurguladı.

dogum kontrol yontemi 1

Doç. Dr. Zeynep Aslı Kaplan, kadınlar için doğum kontrol tercihi olarak çeşitli alternatiflerin olduğunu söyleyerek, “İmplantlı korunma yöntemleri düzenli ilaç kullanmak istemeyen ya da yaşam koşulları gereği düzenli ilaç kullanamayanlar için uygulanması kolay alternatifler arasındadır.” ifadelerini kullandı.

Uygun görülen korunma yöntemine konuya ilişkin uzmanlarla birlikte karar verilmesinin daha sağlıklı olacağını belirten Kaplan, “Kadının daha önce doğum yapıp yapmadığı, bir korunma yöntemine ne kadar süre ihtiyaç duyacağı, varsa mevcut hastalıkları ve jinekolojik problemlerinin doğum kontrol yöntemi tercih ederken göz önünde bulundurulması gerekir.” şeklinde açıkladı.

Doç. Dr. Kaplan, kadınlarda çok çeşitli kontrol yöntemlerinin olduğunu aktararak, bu yöntemlerin bariyer yöntemler, hormon uygulamaları ve implantlar olarak sınıflandırıldığını ifade etti.

Korunma yöntemlerinden kimisinin günlük ya da aylık olarak sistemli bir biçimde ilaç kullanımını gerektirdiğini belirten Kaplan, “İmplantlı korunma yöntemleri düzenli ilaç kullanmak istemeyen ya da yaşam koşulları gereği düzenli ilaç kullanamayanlar için uygulanması kolay alternatifler arasındadır. Bu implantlar rahim içine ya da kol iç yüzünde cilt altına yerleştirilir. İmplanttan salgılanan progesteron hormonu yumurta atılmasını ve rahim duvarının incelerek embriyonun yapışmasını engeller ve bu sayede kadını gebelikten korur. Cilt altı implantların gebelikten koruyucu etkisi 3 yıl devam eder ve en büyük avantajlarından biri, çıkarılmasını takiben doğurganlığın geri dönmesidir.” dedi.

En çok kullanılan korunma yöntemlerinden biri olan cilt altı implantların neredeyse her kadının tercih etmesine el verişli bir uygulama olduğuna dikkati çeken Kaplan, bu yöntemin uzun süre korunmak isteyen kadınlar tarafından etki süresinin fazla olması dolayısıyla tercih edildiğini belirtti.

Kaplan, cilt altı implantların, rahim içi doğum kontrol uygulamalarının alternatifi olduğunu belirttiği: “Rahim şekil anomalisi ya da rahimde miyom varlığı sebebi ile rahim içi araç kullanılamadığı, rahim içi aracın kaydığı ve başarısız olduğu durumlarda, kadında vajinismus varlığı ya da vajinal yoldan işlem yapılması korkusu olduğunda cilt altı implantlar uygun bir alternatif olmaktadır. İmplant yerleştirilme işlemi yalnızca 1-2 dakika süren kısa bir işlem. Kolun iç yüzüne, lokal anestezi uygulamasını takiben özel bir aplikatörle sadece birkaç santim uzunluğunda bir çubuk, küçük bir kesi yapılarak yerleştirilmektedir. İşlem ağrısız ve kanamasızdır, kişi aynı gün günlük hayatına devam edebilir. Çıkarılması da yine aynı şekilde milimetrik bir kesiden yapılmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu