Sağlık Makaleleri

Elma Suyunun Faydaları Nelerdir?

Elma suyu, flavonoidler hastalıklardan korunmanıza yardımcı olabilir, potasyum kas kütlesini destekler ve C vitamini bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Ek olarak, öğünler arasındaki isteklerinizi azaltabilir. Elma suyu sihirli bir diyet içeceği olmasa da kilo vermenize yardımcı olabilir ve öğünler arasında atıştırmanızı engelleyebilir.

elma suyunun faydaları nelerdir?

Elma Suyunun Faydaları Nelerdir?

Elma suyu içmek, ciğerlerinizi sağlıklı ve güçlü tutmanın harika bir yoludur. Quercetin ve kateşinler gibi antioksidanlar içerir. Çalışmalar, flavonoidlerin akciğer fonksiyonunu iyileştirebileceğini ve KOAH semptomlarını azaltabileceğini göstermiştir. Ayrıca kalp ve kardiyovasküler sağlığınızı iyileştirdiği bilinmektedir.

Elma suyu tüketmek, daha düşük astım geliştirme riski ile ilişkilidir. Elma suyunda potasyum bulunması da kan basıncını düşürebilir. Ek olarak, elma suyu, anti-inflamatuar ve anti-alerjik özelliklere sahiptir.

Ayrıca astım semptomlarını azaltabilir ve astım ataklarının başlamasına karşı korunmaya yardımcı olur. Son olarak elma suyu, akciğer sağlığını geliştirmek ve akciğer hastalıkları riskini azaltmak için önemli olan polifenoller içerir.

Potasyum kas kütlesini arttırır

Potasyum içeren yiyecekleri yiyerek daha fazla potasyum alabilirsiniz. Avokado, havuç, kavun, greyfurt, tüm kuru meyve ve meyve suları, ıspanak, Brüksel lahanası, süt ve muz önemli miktarda potasyum içerir. Bununla birlikte, potasyum eksikliğinden kaçınmak için yediğiniz bu gıdaların miktarını sınırlandırmalısınız.

Elma suyu içmek, kas fonksiyonu için gerekli olan daha fazla potasyum almanın iyi bir yoludur. Ayrıca vücudunuzun karbonhidratları enerjiye dönüştürmesine yardımcı olur. Ayrıca elma suyundaki antioksidanlar kas ağrısını azaltabilir. Ek olarak, elma suyu tüketmek kemik yoğunluğunu artıracaktır.

elma suyunun faydaları nelerdir?

C vitamini bağışıklığı güçlendirir

C vitamini güçlü bir antioksidandır ve bağışıklığa katkıda bulunan çeşitli aktivitelere sahiptir. Önemli biyomolekülleri normal hücre metabolizması ve çevresel kirleticiler tarafından üretilen oksidasyondan korur. Aynı zamanda gen ekspresyonunu ve kemotaksiyi düzenleyen çeşitli enzimler için bir kofaktör görevi görür.

Elmalar, bağışıklık sistemini iyileştirebilen C vitamini içerir. Bu vitamin vücudun beyaz kan hücreleri üretmesine ve enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olur. Aynı zamanda Personel Sağlık cilt ve güçlü kemikleri destekler. Elma suyu içmenin bir başka faydası da, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olan bir madde olan kersetin içermesidir. Quercetin, serbest radikallerle ve bakteriyel ve viral enfeksiyonlarla savaşabilir.

Potasyum erken yaşlanmayı önler

Potasyum elma suyunun önemli bir bileşenidir. Kalbiniz için de önemlidir, çünkü kan basıncınızı düşüren ve kardiyovasküler hastalık riskinizi azaltan bir vazodilatördür. Ek olarak, elma suyu, anti-inflamatuar ve anti-alerjik özellikler içerir. Bu özellikler astım ataklarını önlemeye yardımcı olur. Ayrıca elma suyundaki polifenoller akciğerlerinizin sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur. Akciğer hastalığı ve astım dahil diğer rahatsızlık riskinizi azaltırlar.

Fareler üzerinde yapılan yakın tarihli bir araştırma, elma suyu konsantresi içmenin, yaşlanma ve oksidatif stresle bağlantılı bir nörotransmitter olan asetilkolin’deki düşüşü önlediğini gösterdi. Bu nörotransmiterin tükenmesi, bozulmuş hafıza ile bağlantılıdır ve asetilkolin tükenmesi, Alzheimer hastalığı ile bağlantılıdır.

elma suyunun faydaları nelerdir?

C vitamini astım ataklarını azaltır

Yakın tarihli bir sistematik inceleme, C vitamininin çocuklarda astım krizi riskini azaltabileceğini buldu. Bu sonuç, C vitamini takviyesinin solunum yolu enfeksiyonları ve kronik astımın neden olduğu astım atakları riskini önemli ölçüde azalttığını tespit eden iki araştırmaya dayanmaktadır. Araştırmacılar ayrıca C vitamininin histamine karşı bronş aşırı duyarlılık riskini azaltabileceğini buldular.

Araştırmalar, bitki bazlı gıdalar açısından zengin bir diyet yemenin astımı olan kişilerin semptomlarını iyileştirmesine ve durumlarını yönetmesine yardımcı olabileceğini gösteriyor. Bitki bazlı bir diyet, astımlıların sağlıklarını iyileştirmelerine ve daha enerjik hissetmelerine yardımcı olabilir. Astım semptomlarını azaltmanın yanı sıra kalp sağlığını ve kilo yönetimini iyileştirebilir.

elma suyunun faydaları nelerdir?

C vitamini oksidatif stresi azaltır

Diyetimizin antioksidan kapasitesini arttırmanın birçok yolu vardır ve bunlardan biri de elma suyu içmektir. Günde 2/3 bardak meyve suyu tüketmek vücudumuzu oksidatif strese karşı korumaya yardımcı olabilir. Bir çalışma, günde bir elma içmenin, kanımızdaki serbest radikal seviyelerini 90 dakika kadar azalttığını buldu. Araştırmacılar, sağlıklı erkekler üzerinde yapılan bir çalışmayı kullandılar ve elma suyu tüketmenin oksidatif stresi azalttığını buldular.

Araştırmacılar, elma suyunun hem berrak hem de bulanık formlarında bulunan antioksidan miktarına baktılar. Çalışma ayrıca, bulanık meyve suyunun berrak meyve suyundan daha fazla polifenol içerdiğini buldu. Çoğu mağazadan satın alınan elma suyu berrak olmasına rağmen, organik çeşitler daha çok bulutlu türü içerir.

Elma suyu, C vitamini ve diyet lifleri gibi biyoaktif bileşiklerin yanı sıra güçlü antioksidan aktiviteye sahip pektin içerir. Bu madde vücuttaki oksidatif stresi önlemeye yardımcı olur ve bu da bir dizi sağlık durumunun önlenmesine yardımcı olur. Ayrıca diyabet, tip 2 diyabet, kardiyovasküler hastalık ve astım hastaları için de yararlıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat