Gündem

Elazığ’da Randevusuna Geç Kalan Hasta Doktoru Darp Etti

Elazığ, Fırat Üniversitesi Hastanesi Dahiliye Polikliniğinde yaşanan olayda muayene randevusuna geç kalan hasta, doktorun kendisini muayene edeceğini belirtmesine rağmen yumruklar savurarak doktoru darp etti. Hastanede görevli olan diğer sağlık personeller, ve güvenlik görevlileri müdahalede bulunurken, hasta “Seni öldüreceğim burada yaşatmayacağım” diyerek tehditte bulundu.

Elazığ’da bulunan Fırat Üniversitesi Hastanesi’nde yaşanan olayda iddiaya göre, hasta M.T. saat 09.06’daki muayene randevusuna 1 saat geç kaldı. Doktorun muayenehanesine girmeye çalışan M.T. ile görüşen asistan Dr. İslam Bartu Görgülü, kendisini muayene edilen hastadan sonra alacağını ve beklemesi gerektiğini aktardı. Konuşmaların üstüne hasta M.T. sistemden randevusunu görmek istedi. Dr. Görgülü bilgisayara doğru yöneldiği esnada M.T., doktorun önce gözüne yumruk attı ve ardından darp etmeye başladı. Dr. Görgülü beyaz kod uyarısı verdi ve diğer hastalar, sağlık çalışanları ile güvenlik görevlilerinin müdahale etmesiyle birlikte yaşanan arbede önlendi. Dr. Görgülü M.T. isimli şahıs hakkında suç duyurusunda bulundu.

Tehditler Savurdu ve Darp Etti

Yaşadığı talihsiz anları anlatan Asistan Dr. İslam Bartu Görgülü, “Bugün sabah saat 10 civarında poliklinikte muayene yaptığım sırada bir beyefendi ve hanımefendi geldiler içeride hastam varken. Muayene olmak istediklerini belirtiler, ben de içeride şuanda hastam olduğunu söyledim, onlar da randevuları olduğunu belirtiler. Ben de isimlerini sorunca randevu saatine bakınca saat 09.06’da olduğunu gördüm. Saat 10 civarındaydı. Beyefendi 45 dakika ila bir saat geçmiş randevunuz ama, dedim randevulu hastalarım bitince size yardımcı olayım biraz beklerseniz. Ondan sonra hasta içeri bir daha girdi, bana bakacaksın edeceksiniz, dedi. Ben de yine içeride hasta var muayene etmem lazım hasta mahremiyeti söz konusu dışarıda beklerseniz sevinirim, dedim. Hastayı muayene ettikten sonra hastamız çıktı, adam yine içeri girdi. Bana bakacaksın, bakmak zorundasın, dedi. Ben de tekrardan ona bunu söyledim, beyefendi size bakmayacağımı söylemedim ama öncelikli olarak randevu saati gelelere bakıp onları tedavi edip sonra size bakacağım, dedim. O sırada bana doğru yöneldi, bağırarak çağırarak tehditler savurdu. Göster randevumu, dedi. Ben de bilgisayarı çevirdim bakması için bakın saatiniz geçmiş der demez sol gözüme yumruk attı. Sonra üzerime zıpladı darp etti beni, karşılıklı münakaşa sonucu doktor ve hasta yakınları gelip bizi ayırdılar” dedi.

“Ben seni öldüreceğim burada yaşatmayacağım”

Yasal işlemleri başlattığını belirten doktor Görgülü, “Hasta darp ederken bana zaten bir şey olmaz ben seni öldüreceğim burada yaşatmayacağım, dedi. Beyaz kodumu oluşturdum. Sonradan öğrendiğim şekliyle şizofreni ile ilgili bir hastalığı varmış. O durumdan dolayı bunu kendine savunma yapmış. Artık ülkemizde bu vakaların son bulmasını istiyoruz. Biz hekimler olarak bu vatanın evlatlarız bu vatan için çalışmak istiyoruz. Biz burada hastalarımıza bakmak zorundayız ama kendi bilmez hastalar şiddet olaylarına başvuruyor. Bugün benim yarın yanımdaki arkadaşımın diğer gün karşı arkadaşımın başına gelebilir. Bizim tek temennimiz huzurlu ve güvenli ortamda hastalarımızı muayene edebilmek. Sağlıkta şiddetin önüne geçilmesini ve gerekli hukuki yaptırımların olmasını istiyoruz. Tabi ki herkesin bir anı bir anını tutmayabilir ama şiddet hiçbir zaman söz konusu olmamalı” şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu