Gündem

Eğitimcilerin En Az 5 Hasta Bakma Zorunluluğuna İtiraz Eden Profesöre Mahkeme Reddi Gecikmedi

İzmir’de bulunan Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapan eğitimcilere, eğitim görevlerinin dışında günde en az 5 hastayla ilgilenme zorunluluğunun getirilmesine itiraz eden kulak burun boğaz uzmanı profesörün talebi İzmir 5. İdare Mahkemesi tarafından reddedildi.

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanlığı, geçtiğimiz sene tüm öğretim üyelerine mesailerine ek olarak en az 5 hastaya sağlık hizmeti sunma zorunluluğu getirdi.

Alınan bu kararın hukuka uygun olmadığını ifade eden Kulak Burun Boğaz Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Cenk Ecevit, mahkemeye giderek itirazda bulundu.

Davayla ilgilenen İzmir 5. İdare Mahkemesi, “2547 sayılı yasada öğretim üyelerinin görevleri arasında yükseköğretim kurumlarında ve bu kanundaki amaç ve ilkelere uygun biçimde ön lisans, lisans ve lisansüstü düzeylerde eğitim öğretim ve uygulamalı çalışmalar yapmak ve yaptırmak ve yetkili organlarca verilecek görevleri yerine getirmenin sayıldığı, davacının yaptığı görev dikkate alındığında poliklinik hastası bakmanın uygulamalı çalışma kapsamında olduğu ve davacıya verilebilecek görevlerden olduğu” kararının verildiğini bildirdi.

İdare Mahkemesi kararında, bahsi geçen konunun kamu yararı ve hizmet gereklerine uygun gerçekleştiği ve hukuka aykırı herhangi bir durumun bulunmadığını belirterek, davayı reddetti.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu