Sağlık Makaleleri

Eczacılar ”Takviye Edici Gıda” Konusuna Dikkat Çekti

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Eczacı Nurten Saydan, ruhsatlı ”takviye edici gıda” grubundaki ürünlerin, eczane haricindeki yerlerden alındığı takdirde birçok rahatsızlığa sebep olabileceğini söyledi.

TEİS’in yapmış olduğu yazılı açıklama doğrultusunda bu gruptaki ürünlerin bilinçsiz ve kontrolsüz bir şekilde çeşitli marketlerde ve internet ortamında satıldığına yer verildi.

Yapılan açıklamada ifadelerine yer verilen TEİS Genel Başkanı Saydan, “Bunlar ilaç formu verilmiş ve içlerinde ilaç ham maddesi olan ürünlerdir. Vatandaşa, ‘Bunlar ilaç değil, rahatlıkla istediğin yerden alarak istediğin şekilde kullanabilirsin’ denilmesi halk sağlığı açısından tehlikeli ve yanlıştır.” sözlerini kullandı.

eczacılar ''takviye edici gıda'' konusuna dikkat çekti

“Takviye edici gıda” adıyla satılan ürünleri, kontrolsüz tüketmenin oldukça riskli olduğuna işaret eden Saydan, bu ürünlerin hastalıkları da beraberinde getirebileceğini belirtti. Saydan, ucuz olduğundan dolayı internet üzerinden satılan ürünlere, talebin normalden fazla olduğunu kaydetti.

Saydan’ın, takviye edici gıdaların içerikleri hakkında yapmış olduğu uyarılar şu şekilde:

“TEİS olarak, vatandaşlarımıza bu tür ürünleri eczanelerimizden almalarını tavsiye ediyoruz. Bu ‘ilaç olmadığı’ iddia edilen ürünleri mutlaka eczanelerimize, yani biz eczacılara danışmadan alıp kullanmasınlar. Hele internetteki fiyatına veya cazip tekliflere kanmasınlar. Çünkü Dünya Sağlık Örgütü, internetten satılan ürünlerde çok ciddi oranda sahte ürüne rastlandığı bilgisini vermektedir. Oysa eczanelerden aldıkları ürünlerde sahte ürün riskiyle karşılaşmazlar.”

– “İlaç değildir yazısına aldanmayın”

Vatandaşların, ürünlerin üzerinde yazan ibarelere aldanmamaları gerektiğine dikkat çeken Saydan, “Halkımızın takviye edici gıda kutularının üzerindeki ‘ilaç değildir’ yazısına aldanmamalı, ‘gıda takviyesi’ adı altındaki vitamin, mineral gibi destek ürünleri de ilaç niteliğindedir. Her ilacın, diğer ilaçlarla etkileşimi olabilir.” şeklinde açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu