Gündem

Düzce’de Hastanelerin Kan İhtiyacı Karşılandı

Türk Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, 5.9 büyüklüğünde depremin meydana geldiği Düzce’de kan ihtiyacının karşılandığını bildirdi.

Kınık, AA muhabirine yapmış olduğu açıklama doğrultusunda, depremin hemen ardından Ankara, Düzce, Bolu, Sakarya, Zonguldak ve İstanbul’dan ekiplerin sahada yoğun bir çaba gösterdiğini belirtti.

Ankara’da ve Düzce’de yapılan kriz masalarında Afet Müdahale Planı kapsamında gerekenlerin yapıldığına dikkat çeken Kınık, ilk etapta sahada beslenme ve battaniye ihtiyacı doğrultusunda seferberlik yapıldığını açıkladı.

Aktif olarak sahada 200 civarında ekibin, 25 araçla bölgede battaniye ve yemek ihtiyacını gidermeye devam ettiğini belirten Kınık, “Afetin beklenen sıkıntılarından bir tanesi de kan ihtiyacıydı. Bu konuyla ilgili olarak da bölgede afet rezervlerimiz uygundur. Dolayısıyla hastanelere bu konuyla ilgili tedarikler gerçekleştirildi. Hamdolsun herhangi bir sıkıntı bu anlamda yaşanmamış oldu.” dedi.

Şu anda hasar tespit çalışmalarının tüm hızıyla sürdüğünü açıklayan Kınık, “Evlerinde hasar olan, hasar olduğunu düşünen vatandaşlarımız şu anda evlerine girmiyorlar, girmemeleri de gerekiyor. Onlara dışarıda, sokakta destek veriyoruz. Günün ilerleyen saatlerinde hasar tespiti bittikten sonra vatandaşlarımızın hangi evlere girebileceği, hangilerine giremeyeceği tespit edildikten sonra kalıcı barınma ya da orta vade destek programlarımız devreye alınacak.” sözlerini kullandı.

Kınık, devletin bütün gücünün sahada seferberlik gösterdiğini vurgulayarak, “Yerel kapasite bu işin üstesinden gelebilecek noktadadır. Şu anda dışarıdan herhangi bir yardım ihtiyacı bulunmamaktadır. Özellikle yardım yapmak isteyen vatandaşlarımıza bunu ifade etmek isterim. Yereldeki sivil toplum ve afet müdahale kapasitemiz, bu işin üstesinden gelebilecek noktadadır.” şeklinde konuştu.

– “1999 depremi sonrasında dersler alınmış gibi gözüküyor”

Düzce’de hemen hemen 3 bin adet battaniyenin sahaya gönderildiğini bildiren Kınık, mobil ikram araçlarından çorba ve kahvaltılık dağıtımının devam ettiğini ekledi.

Bin kişiye yetecek kadar öğle yemeği çıkarıldığını, köylerdeki hasar tespit çalışmalarının da sürdüğünü belirten Kınık, bölgelerdeki ihtiyaçların tüm hızıyla giderildiğini söyleyerek, sözlerini şu şekilde tamamladı:

“Şu anda ihtiyaçlar AFAD, Kızılay ve sivil toplum kuruluşları tarafından karşılanmış durumda. Vatandaşlarımız hasar tespiti bitip akşam saatlerinde iyileştirme noktasında evlerine dönmesi ve tekrar afetin bir gün öncesine dönmesiyle ilgili çalışmalar noktasında bekliyorlar. Şu anda 200 kişilik Kızılay ekibimiz var ama AFAD’tan ve sivil toplum kuruluşlarından gelenlerle yüzlerce profesyonel ekip şu anda sahada. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız, Sağlık Bakanlığımız, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımız, AFAD, ilgili birimler, sivil toplum kuruluşları, Kızılay şubelerimiz ve gönüllülerimiz sahada, herkes daha önceden planlanan faaliyetlerini icra ediyorlar. Koordinasyon var. 1999’da yaşanan deprem sonrasında dersler alınmış gibi gözüküyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu