Gündem

Dünyada Nadir Görülen Hastalık Türkiye’de!

Dünyada sadece 13 kişide görülen İmmünglobülin G4 hastalığı, Türkiye’de görüldü. İmmünglobülin G4 nedir? Elazığ’da  geçtiğimiz yıllarda burun kanaması şikayetiyle hastaneye başvuran 17 yaşındaki Ayşe Tuncel’in, İmmünglobülin G4 (IgG4) hastalığına yakanlandığı tespit edildi. Bu vaka Türkiye’de 2’nci, dünyada ise 13’üncü vaka olarak kayıtlara geçti. İlk ameliyatı sonrası ikinci bir ameliyat daha olması gereken Tuncel, “Ben artık geceleri rahat uyumak istiyorum. Uykuda nefesim kesilerek uyanıyorum” dedi.

Elazığ ilimizde ailesiyle yaşayan Ayşe Tuncel, 3 yıl önce burun kanaması nedeniyle hastaneye başvurdu. Hastanedeki ilk kontrollerde Ayşe’nin burnunda toplu iğne ucu kadar bir delik olduğu görüldü. Ayşe’nin bu süre zarfında burnundaki delik 4.5 santimetre büyüklüğüne ulaştı. Elazığ ve Ankara’da yapılan araştırmalar sonucunda genç kıza IgG4 teşhisi konuldu. Genç kız bu hastalıkta Türkiye’de 2’inci, dünyada 13’üncü vaka olarak belirlendi. Bu hastalık yakalanan ilk kişi ise vefat etmişti.  Ayşe Tuncel, “Ben artık geceleri rahat uyumak istiyorum. Uykuda nefesim kesilerek uyanıyorum” dedi. İyileşmek için ikinci ameliyatı olması gerekiyor.

immunglobulin g4
i̇mmunglobulin-g4 hastalık

Bu zorlu süreç hakkında konuşan genç kız, “3 yıl önce doktora burun kanaması sorunu nedeniyle gittik. Burnumda delik olduğunu söylediler ve ardından burnumdaki delik gitgide büyümeye başladı. Birinci ameliyatımı oldum, yüzde 50 oranla tutmadı. İkinci bir ameliyat olmak zorundayım. Ben artık geceleri rahat uyumak istiyorum. Uykuda nefesim kesilerek uyanıyorum. Biranda nefesim kesiliyor, uykudan ağzım dilim kuruyarak uyanıyorum. Bu yüzden de ameliyatımı olup kurtulmak istiyorum” diye konuştu.

İmmunglobulin-G4 Hastalık

Baba Seyfettin Tuncel, “Bundan 3 yıl önce Ayşe’nin burun kanaması nedeniyle doktora gittik. Hastanede burnunda toplu iğne ucu kadar bir delik olduğunu söylediler. Bu delik 3 sene zarfında büyüyerek 4.5 santimetreye kadar geldi. Biz üç yıldır Elazığ, Malatya, Diyarbakır ve Ankara’da tedavi gördük. En son İstanbul’dan duyarlı bir iş insanı Ayşe’nin ameliyat masraflarını karşıladı ve birinci ameliyatını oldu. Şimdi Ayşe’nin ikinci ameliyatını olması lazım. Şu an Ayşe’nin hastalığı dünyada 13 kişide, Türkiye’de 2 kişide bulunan bir hastalık. Kızımın ameliyatını olmazsa aynı zamanda burnundaki ülser iç organlarına atabilir. Bu da akciğer ve karaciğer kanserine kadar gidebilir. Ben de bu yüzden biran önce kızımın sağlığına kavuşmasını istiyorum. Kızımla birlikte mücadele veren arkadaş rahmetli oldu. Kızımın tedavisi ise sürüyor” şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat