Gündem

DSÖ’den Maymun Çiçeği Virüsüne İlişkin Açıklama

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, dünya genelinde 90 binin üzerinde maymun çiçeği virüsü vakası görüldüğünü belirtti. Direktör Ghebreyesus, 156 kişinin ise virüsten dolayı hayatını kaybettiğini açıkladı.

DSÖ’nün haftalık basın toplantısında açıklamalarda bulunan DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Kovid-19’un BA.2.86 ve EG.5.1 (Eris) gibi varyantlarının riskini değerlendirebilmek adına ülkelerden gelecek raporları dikkatli incelediklerini ifade ederek, “Tüm ülkeleri hayat kurtarmak ve uzun süreli koronavirüs yükünü önlemek için mevcut tavsiyeleri uygulamaya çağırıyoruz” şeklinde konuştu.

VİRÜSTEN 156 ÖLÜM RAPOR EDİLDİ!

DSÖ Başkanı Ghebreyesus, son durum hakkında bilgi vererek, “Maymun çiçeği virüsüyle ilgili olarak DSÖ’ye 114 ülkeden şimdiye dek 90 binden fazla vaka bildirildi ve bu vakalarla ilişkilendirilen ölüm sayısı 156 olarak rapor edildi. Ancak bazı ülkelerde eksik raporlama nedeniyle gerçek vaka ve ölüm sayısının daha yüksek olduğunu biliyoruz” dedi.

En çokta Asya’da vaka sayısında son 2 ayda büyük artış olduğunu kaydeden Ghebreyesus, Afrika’dan da düzenli olarak vaka bildirimi almaya devam ettiklerini sözlerine ekledi. Direktör Ghebreyesus, “Covid-19’da yaptığım gibi ülkelerin uzun vadede maymun çiçeği virüsünü yönetmelerini destekleyecek ve kalıcı öneriler konusunda bana tavsiyede bulunacak bir inceleme komitesi oluşturdum” ifadelerini kullandı.

DSÖ Sözcüsü Tarik Jasarevic, AA muhabirinin “Geçen yıl Avrupa’da aşırı sıcaklar nedeniyle 61 kişi yaşamını yitirmişti. Bu yıl da çok sıcak bir yaz dönemi yaşadık. Bu yıl aşırı sıcaklar nedeniyle kaç kişi yaşamını yitirdi? Elinizde buna ilişkin veri var mı?” sorusu üzerine, “Buna ilişkin veriler henüz elimizde yok. Bu yılki verilere ulaşmak için henüz erken” cevabını verdi. (Kaynak: AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu