Gündem

DSÖ Uyardı! Yeni Varyant Çok Sayıda Mutasyon Taşıyor

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), COVID-19’un “BA.2.86” varyantının taşıdığı çok sayıdaki mutasyondan ötürü “gözlem altındaki varyant” olarak yeniden güncelleme kararı aldı.

DSÖ’den COVID-19’un “BA.2.86” varyantına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada ; “Taşıdığı çok sayıda mutasyon nedeniyle bugün Covid-19’un BA.2.86 varyantını ‘gözlem altındaki varyant’ olarak belirlendi. Şimdiye kadar, birkaç ülkeden varyantın yalnızca birkaç örneği rapor edildi.” ifadelerine yer verildi.

DSÖ, varyantın yayılma boyutuyla ilgili olarak henüz bir sonuca ulaşamadıklarını, bu nedenle daha fazla veriye ihtiyaç duyduklarını, ancak “BA.2.86″ varyantının dikkat çekici seviyede ilerlediğini kaydetti.

DSÖ; “Daha fazlasını öğrendikçe ülkeleri ve halkı bilgilendireceğiz” dedi. Söz konusu açıklamasında, şu anda 3 “izlenmesi gereken” ve 7 “gözlem altındaki” COVID-19 varyantını takip ettiği kaydedildi. Covid-19’un mutasyona uğramaya ve yayılmaya devem ettiğini belirten DSÖ, ülkelere yeniden çağrıda bulundu.

“Eris varyantı artmaya devam ediyor!”

DSÖ, 9 Ağustos’ta Eris varyantı hakkında bir rapor yayımlamıştı. Söz konusu rapora göre, önceden “gözlem altındaki varyant” olan ve statüsü “izlenmesi gereken varyant” olarak değiştirilen Eris‘in yayılma halinde istikrarlı bir artış olduğu bildirilmiş, 7 Ağustos itibarıyla 51 ülkeden 7 binin üzerinde numune paylaşımı yapılmıştı. Bu varyantın özelliklerine bağlı olarak küresel olarak yayılabileceği ve vakalarda artışa neden olabileceği de kaydedilmişti. (Kaynak: AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu