Gündem

DSÖ: Tıbbi Tesislerin Yarısında Basit Hijyen Yok

DSÖ ve UNICEF’in hazırladığı ortak raporda hastane, klinik ve diğer tıbbi tesislerdeki hijyen durumu ele alındı. Raporda, tıbbi tesislerin yüzde 68’inde hijyen araçlarının hastaların bakıldığı noktalarda, yüzde 65’inde el temizliği araçlarının sadece tuvaletlerde bulunduğu belirtilirken, tıbbi tesislerin yüzde 51’inin basit hijyen kriterlerine uyduğu vurgulandı.

DSÖ: 10 tıbbi tesisten birinde basit hijyen hizmeti yok.

Dünyada her 10 tıbbi tesisten birinin basit hijyen hizmetlerinden yoksun olduğu belirtildi. Hijyen malzemesi eksikliğinin en çok az gelişmiş ülkelerde görüldüğü, bu ülkelerdeki tıbbi tesislerin sadece yüzde 53’ünün güvenli su kaynağına sahip olduğu kaydedildi. Basit hijyen unsurlarının olmadığı tıbbi tesislerden 3,85 milyar kişinin hizmet aldığı, 688 milyon kişinin ise hiçbir hijyen hizmeti olmadan tedavi edildiği belirtildi.

Hijyen eksikliği nedeniyle her yıl 670 bin yeni doğan bebek ölüyor.

DSÖ Çevre, İklim Değişikliği ve Sağlık Direktörü Dr. Maria Neira”Tıbbi tesislerdeki hijyen hizmetleri gelişimi, salgınları önleme ve ön hazırlık için hayati önem taşımaktadır. Tıbbi tesislerde basit hijyen malzemeleri olmadan sağlık güvenliği sağlanamaz.” dedi.

UNICEF İklim, Çevre, Enerji ve Afet Riskinin Azaltılması Direktörü Kelly Ann Naylor Temiz su ve basit hijyen hizmetleri bulundurmayan hastane ve klinikler, hamile anneler, yeni doğan bebekler ve çocuklar için ölüm tuzağıdır. Her yıl 670 bin civarında yeni doğan bebek, kan zehirlenmesinden yaşamını yitirmektedir. ” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat