Gündem

DSÖ: Kovid-19 Vakalarında Kuzey Yarım Küre’de Kış Aylarında Kaygı Verici Artış Var

Ghebreyesus, DSÖ’nün haftalık basın toplantısında güncel sağlık konuları hakkında açıklamalarda bulundu.

DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, kış öncesi kuzey yarım kürede Kovid-19 vakalarında endişe verici bir artış yaşandığını, Orta Doğu ve Asya’da ölüm sayısının arttığını ve Avrupa’da yoğun bakıma yatışların arttığını dile getirdi.“Orta Doğu ve Asya’nın bazı bölgelerinde ölümler, Avrupa’da ise yoğun bakıma başvurular ve birçok bölgede hastaneye yatışlar artıyor.” ifadelerini kullandı.

Ghebreyesus, Kovid-19’a ilişkin DSÖ’nün verilerinin sınırlı olduğunun altını çizerek, yalnızca 43 ülkenin ölüm verilerini ve 20 ülkenin hastaneye yatışlarla ilgili bilgilerini DSÖ ile paylaştığını vurguladı.

Küresel olarak baskın bir Kovid-19 varyantının olmadığına değinen ve EG.5 olarak adlandırılan bir varyantın artış gösterdiğini dile getirdi. Ghebreyesus, ayrıca Kovid-19’un BA.2.86 varyantının 11 ülkede tespit edildiğini açıklayarak, DSÖ’nün bu varyantın bulaşıcılığını ve potansiyel etkilerini yakından takip ettiğini ifade etti.

Ghebreyesus, “DSÖ’nün en büyük endişelerinden biri, yakın zamanda bir doz Kovid-19 aşısı yaptıran risk altındaki kişilerin sayısının düşük olmasıdır. Risk altındaki kişiler tavsiye edilirse ek doz almalı.” şeklinde konuştu.

Sudan’da Sağlık Krizi Derinleşiyor Halkın Çoğunluğu Sağlık Hizmetlerine Erişemiyor

Sudan’daki sağlık hizmetlerine erişim sorununun ülkedeki devam eden çatışmaların derinleşmesiyle daha da kötüleştiğini ifade eden Ghebreyesus, Sudan’daki insani durumun kötüleştiğini belirterek, halkın yüzde 65’inin sağlık hizmetlerine erişemediğini ve çatışma bölgelerindeki sağlık merkezlerinin yüzde 70’inin kapalı olduğunu açıkladı.

Ghebreyesus, “Sudan’da sağlık merkezlerine yönelik saldırılar artarak devam ediyor. Şu ana kadar DSÖ, sağlık merkezlerine yönelik 56 saldırıyı doğruladı. Bu saldırılar 11 ölüm ve 38 yaralanmayla sonuçlandı. DSÖ, Sudan’da sağlık hizmetlerine yönelik artan saldırıları ve sağlık tesislerinin işgalini en güçlü şekilde kınıyor.” ifadelerini kullandı.

Sudan’da 15 Nisan’da başlayan çatışmaların ardından yerinden olan insan sayısı 5 milyona yaklaşmış durumda. Ghebreyesus, bu çatışmaların etkisiyle yaklaşık bir milyon kişinin komşu ülkelere kaçtığını da ifade etti.

Bangladeş ve Nijerya’da Şiddetli Salgınlar Gündemde

Ghebreyesus, Bangladeş’te son yaşanan tarihin en şiddetli dang humması salgınını vurgularken, Nisan ayında başlayan bu salgında 135 binden fazla vaka ve 650 ölüm kaydedildiğini belirtti.

Nijerya’da ise, şiddetli bir difteri salgınının etkisi altında bulunduğunu ifade eden Ghebreyesus, 17 eyalette 9 binden fazla şüpheli vakanın rapor edildiğini ve bu salgında 307 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. (Kaynak: AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu