Gündem

DSÖ Kovid-19 Konusunda Uyardı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Kovid-19 ile mücadele kapsamında kat edilen ilerlemelere rağmen, virüs tehlikesinin halen devam ettiği uyarısını yaptı.

Örgütün Cenevre merkezinde yapılan basın toplantısında konuşan Ghebreyesus, salgının başladığı yıla oranla dünyanın klinik bakım yönetimi, aşı ve tedaviler konusunda daha iyi durumda olduğunu belirtti.

Geçtiğimiz senenin büyük bölümünde Kovid-19 vakalarının azalmakta olduğunu hatırlatan Ghebreyesus, bazı sıkıntılara rağmen aşılamanın dünya çapında arttığını söyledi.

Ghebreyesus, sağlanan açık ilerlemelere rağmen Kovid-19 tehlikesinin henüz geçmeyip halen devam ettiğini vurgulayarak, “Tedavi, test ve aşıya erişimde hala büyük eşitsizlikler var. Böylece Kovid-19 genel olarak sağlığımız, ekonomilerimiz ve toplumlarımız için tehlikeli bir virüs olmaya devam ediyor. Bildiğimiz kadarıyla her hafta yaklaşık 10 bin kişi Kovid-19 nedeniyle yaşamını yitiriyor. Gerçek bilanço muhtemelen daha fazla.” ifadelerini kullandı.

DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, son haftalarda, başta grip olmakla birlikte, solunum yolu hastalıklarının sık rastlandığı Kuzey Yarım Küre’nin ılıman bölgelerinde, hastaneye yatışlar ve sağlık sistemlerinin baskı altında kaldığına ilişkin raporların da arttığını kaydetti.

Geçtiğimiz hafta DSÖ ve Çin’den üst düzey yetkililerin görüşerek, mevcut Kovid-19 durumunu masaya yatırdığını belirten Ghebreyesus, “Çin’den hastaneye yatışlar ve ölümlerle ilgili daha hızlı, düzenli ve güvenilir datanın yanı sıra, daha kapsamlı ve gerçek zamanlı virüsün DNA dizilimini istemeye devam edeceğiz.” dedi.

DSÖ’nün yaşam riski konusunda endişeli olduğunu belirten Ghebreyesus, hastaneye yatış, ağır hastalık ve ölümleri önlemek adına hatırlatma aşısı ve dozlarının önemini tekrarladı.

– “Tüm ülkeleri verileri paylaşmaya davet ediyoruz”

Çin’deki sirkülasyondan ötürü vakaların fazla olduğunu ve ayrıntılı verilerin kendilerine ulaşmadığı ifadesinde bulunan Ghebreyesus, “Bu veriler, DSÖ ve dünya için çok yararlı. Tüm ülkeleri bunları paylaşmaya davet ediyoruz. Veriler, DSÖ’nün mevcut duruma ilişkin düzenli, hızlı ve güçlü değerlendirme yapması için gerekli olmaya devam etmektedir.” söylemlerinde bulundu.

Ghebreyesus, Çin dışında, ilk defa Kasım 2022 tarihinde tespit edilen Omicron alt varyantı XBB.1.5’in (BA.2 alt varyantının iki türevinin birleşmesiyle ortaya çıktı), ABD ve Avrupa’da yükselişte olduğunu ve an itibariyle en az 25 ülkede rastlandığını açıkladı.

Kovid-19’un halen önemini yitirmediğini işaret eden Ghebreyesus, bu durumun doğru yollar izlenerek bu sene resmi olarak biteceğine inandığını açıkladı. (Kaynak: AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu