Gündem

DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, Kovid-19’un İleriki Yıllarına Dair Soruları Yanıtladı

DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, tüm dünyayı etkisi altına alan Kovid-19’un 2023 yılında acil durum olmaktan çıkmasını temenni etti.

DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, geçen sene bu virüsün gelişmiş varyantı olarak bilinen Omicron’un yaygınlaşmasından dolayı haftada 50 bine yakın can kaybı yaşandığını açıklayarak, “Son bir hafta yaklaşık 10 bin kişi Kovid-19’dan yaşamını yitirdi. Bu yine büyük bir rakam fakat en azından bu noktaya kadar gelebildik.” sözlerini kullandı.

DSÖ üyesi olan ülkelerin salgına karşı dururken yapabilecekleri birçok şeyi olduğunu belirten Ghebreyesus, “Seneye Kovid-19’un artık küresel acil durum olmadığını söyleyebilecek duruma gelmeyi umuyoruz.” dedi.

Ghebreyesus, virüsün kesinlikle ortadan kaybolmayacağının altını çizerek, “Önemli olan, virüsü nasıl kontrol edeceğimizdir. Tüm ülkeler, dünyanın birçok ülkesinde dolaşımını sürdüren grip ve solunum sinsityal virüsünde olduğu gibi Kovid-19 ile de nasıl mücadele edeceğini öğrenmeli.” ifadelerini kullandı.

Pandemi ile mücadele çerçevesinde en fazla etkiye sahip araçlardan aşı, bugün henüz gelir seviyesi yüksek olmayan ülkelerde yetersiz kaldığını söyleyen Ghebreyesus, “Düşük gelirli ülkelerde 5 kişiden 1’i aşılanabildi. Kovid-19’un teşhis ve tedavi araçlarına erişim, kabul edilemeyecek şekilde pahalı ve adil değil.” şeklinde ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu