Gündem

DSÖ: Covid-19 Virüsü Artarak Devam Ediyor

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Covid-19’un alt varyantlarından BA.4 ve BA.5’in virüsün bitmediğini, tüm yasakların kalkması ile rahatlayan halkın yine de temkinli olması gerektiğine değinerek, 110 ülkede hastalığın her geçen gün daha fazla arttığını söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Covid-19 vakalarının bir çok ülkede artarak devam ettiğini ifade etti. Ghebreyesus yaptığı açıklamada, covid-19 alt varyantlarından BA.4 ve BA.5’in 110 ülkede vaka artışlarına neden olduğunu ifade ederek, “110 ülkede vakalar artıyor ve genel küresel vakaların yüzde 20 artmasına neden oluyor. 6 DSÖ bölgesinden üçünde ölümler arttı” şeklinde konuştu.
Virüsün hala artarak devam ettiğinin altını çizen Ghebreyesus, “Salgın değişim gösteriyor ama bitmedi. İlerleme kaydettik ama bitmedi. Raporlama ve genomik dizilimler azaldıkça virüsü takip etme yeteneğimiz tehdit altında, yani Omicron’u takip etmek ve gelecekte ortaya çıkan varyantları analiz etmek zorlaşıyor” dedi.

“Aşılar sayesinde 20 milyon hayatın kurtarıldığı tahmin ediliyor”

DSÖ’nün dünya ülkelerinin mevcut nüfuslarının en az yüzde 70’inin aşılanması gerektiğinin altını çizen Ghebreyesus, “Son 18 ayda, dünya çapında 12 milyardan fazla aşı dağıtıldı. Dünyadaki sağlık çalışanlarının yüzde 75’i ve 60 yaş üzerindekiler aşılanmış durumda. Aşılar sayesinde 20 milyon hayatın kurtarıldığı tahmin ediliyor” dedi.
Sadece 58 ülke yüzde 70 aşılama hedefine ulaşıldığını ifade eden Ghebreyesus, bu rakamın artması gerektiğine değinerek düşük gelirli ülkelerin malesef bu sıralamanın sonlarında yer aldığını dile getirdi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat