Gündem

DSÖ: Antibiyotiklere Karşı Artan Bakteri Direnci, Ölüm Riskini de Arttırıyor

DSÖ tarafından yayımlanan Küresel Antimikrobiyal Direnç ve Gözetim Kullanma Sistemi Raporu‘nda, antimikrobiyal direnç analizlerine dair veriler paylaşıldı.

Toplam 87 ülkede 2020 yılında yaşanan enfeksiyon vakalarının incelendiği rapor neticesinde, kan dolaşımı enfeksiyonuna neden olan Klebsiella zatürresi ve Acinetobacter bakterisinin antibiyotiklere karşı %50 oranında direnç gösterdiği anlatıldı.

Kan dolaşımı enfeksiyonlarının %8’ine Klebsiella direncinin neden olduğu ve bu direncin enfeksiyonların tedavisinde kullanılan karbapenem bakterisine direnç göstererek ölüm riskini de beraberinde arttırdığı belirtildi.

Koli basili ve Salmonelloz bakterilerinin direncinin yol açtığı kan dolaşımı enfeksiyonları ile bel soğukluğu enfeksiyonlarının 2017’ye karşılık %15 arttığı bilgisi belirtildi.

“Antimikrobiyal dirençteki artış, milyonlarca kişinin hayatını tehlikeye atmaktadır.”

Rapor içerisinde görüşlerine yer verilen DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Antimikrobiyal dirençteki artış, modern tıbbın etkisini azaltmakta ve milyonlarca kişinin hayatını tehlikeye atmaktadır.” söylemlerinde bulundu.

Tedros Adhanom Ghebreyesus, bu küresel tehdidin boyutunu anlamak için dünya genelinde mikrobiyoloji testi kapasitesinin artırılmasına ve niteliksel verilerin tüm ülkelerce paylaşılması gerektiğini vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat