Sağlık Makaleleri

Dondurma Tüketiminde Dikkat Edilecek Hususlar

Dondurma, içerdiği az kalori ve soğuk tüketilmesi nedeniyle yaz aylarının vazgeçilmez bir ara öğünüdür. Diyetisyen Melisa Karataş, “Dondurmayı akşam 18.00’den önce tüketmeye özen gösterin. Günde 3 top dondurmadan fazlasını tüketmeyin. Akşam yemekten sonra dondurma tüketimlerinde evde hazırladığınız şekersiz dondurmaları tercih edebilirsiniz” dedi. Uzmanlar, 3 top dondurma  tüketimin ideal ölçü olduğu konusunda uyarıda bulunuyorlar.

dyt. melisa karatas
diyetisyen melisa karataş, dondurma tüketimi konusunda tavsiyelerde bulundu.

Dondurma Tüketiminde miktar Önemli

1 dilim baklava 170 kalori, 1 adet sufle 390 kalori enerji verirken, 1 top dondurma yaklaşık 104 kalori içeriyor. Bu da dondurmanın tercih edilmesinde önemli bir unsur olarak dikkat çekiyor. Dyt. Melisa Karataş “Dondurmayı akşam 18.00’den önce tüketmeye özen gösterin. Günde 3 top dondurmadan fazlasını tüketmeyin. Akşam yemekten sonra dondurma tüketimlerinde evde hazırladığınız şekersiz dondurmaları tercih edebilirsiniz. Şeker hastalığınız varsa ya da şeker hastalığına yatkın bir metabolizmanız varsa şeker içermeyen diyabetik dondurmalar tercih edilmelidir. Sağlıklı ve güvenilir dondurma tercih etmek için etiketini okumayı unutmayın.”

Ev Yapımı Dondurma

Dondurmaya katılan ekstra çikolata, kuru meyve veya meyve parçacıkları, ceviz, fındık, fıstık gibi kuruyemişler  dondurmanın kalorisini arttırmaktadır. Dyt. Melisa Karataş “Muzları ve çilekleri buzdolabı poşetine koyup, buzlukta 1 gece bekletin. Ertesi gün süt veya yoğurdu meyveler iyice karışana kadar rondodan geçirin. Bir kabın içine karışımı güzelce yayın. Dondurucuda birkaç saat bekletip afiyetle tüketin. Dondurmayı yemek sonrası tatlı olarak değil ara öğün alternatifi olarak yemeklerden 2-3 saat sonra ya da önce tüketmek gerekir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu