Gündem

Doktorlardan İnanılmaz Operasyon: El Parmakları Karnında Beslendi

İnanılmaz olan Kars’ta yaşandı. Üç yaşındaki Muhammet Miraç Kenç’in traktörün vantilatör kayışına sıkışıp kopan el parmakları, Erzurum’da zorlu operasyonla kurtarıldı. Mikro cerrahi, doku nakli ve parmakların elle karna gömülüp beslendiği operasyon büyük alkış topladı.

Halefoğlu köyünde ikamet eden İsmail Kenç, iki ay önce torunu Miraç ile zaman geçiriyordu. Dede Kenç, torununun topunu şişirmek için traktörünü kullanmak istedi. Telefonla görüşmek için traktörün yanından ayrılan dede,  küçük Miraç’ın sol elinin 3 parmağını traktörün vantilatör kayışına kaptırdığını gördü ve hemen müdahale etmeye çalıştı. Çocuğun bağrışları üzerine parmaklarının koptuğunu gören aile, sağlık ekiplerinden yardım isteyerek çocuğu Sağlık Bakanlığı Kars Harakani Devlet Hastanesine götürdü.

Kopan Parmaklar Karında Beslendi

Buradaki ilk müdahale sonrası kopan parmaklar ile küçük Miraç Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesine sevk edildi. Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Abdulkerim Olğun ve ekibince ameliyata alındı. Dr. Öğr. Üyesi Olğun, travmanın şeklinden dolayı ameliyatların zorlu geçtiğini ifade etti. Hastanın parmak damarlarının büyük kısmının yandığını anlatan Olğun, şöyle konuştu:

“Traktör kayışının dönme hızından kaynaklanan ısınmadan dolayı hastanın parmakları yanarak koptuğu için işler zor oldu. Mikro cerrahi denedik. El bileğinden damarlar alıp yama yaptık, tutmasını bekledik ama tutmadı. Sonra parmakları eliyle karnına gömdük ve 4 hafta besledik. Çeşitli operasyonlar oldu, sonunda eli karnından ayırdık. Hastamız normalde kaybedeceği parmaklarına yeniden kavuştu.”

Olğun, bir süre daha Miraç’ın takip ve tedavilerinin devam edeceğini belirterek, hastanın küçük yaşta olması ve damarlarının inceliğinden dolayı ameliyatlarda zorlandıklarını dile getirdi.

Doktorlardan Zorlu Operasyon

Hastanın kritik ameliyatları tamamladığını ve ilerleyen süreçte farklı operasyonlar gerekeceğini aktaran Olğun, “İlk operasyon 7 saat sürdü. Mikroskobun altında bile damarları görmekte çok zorlandık. Dolayısıyla parmakları eliyle karna gömerek besledik. Şu an parmaklar yaşıyor ve bir sorun kalmadı. Kısa sürede şifayla taburcu edeceğiz.” dedi. Dede Kenç de olayın üzüntüsünü yaşadığını belirterek, “Bir anlık oldu, farkında olmadım. Keşke onun parmakları yerine benim ayağım kopsaydı.” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat