Gündem

Doktorlar Artık Beyin Cerrahisi Gibi Riskli Branşları Seçmiyor: İlgi Azaldı

İstanbul’da dünya çapında tanınmış beyin cerrahlarını bir araya gelmesiyle düzenlenen kongreded beyin cerrahisinin hayati önemi vurgulandı. Prof. Dr. Uğur Türe liderliğindeki etkinlik, geleceğin beyin cerrahlarını yönlendirmeyi ve ilham vermeyi amaçlıyor. Kongrede, beyin cerrahisinin geleceği ve gelişimine ilişkin fikir alışverişinde bulunuldu.

Türe, “Ben özellikle işitme sinirinden çıkan büyük tümörlerde bu pozisyonu kesinlikle tercih ediyorum. Çünkü başarıyı çok çok arttırdı. Onun için yarı oturur pozisyonun tekrar gündeme gelmesini ve genç neslin bunu öğrenmesi, en büyük talebim budur.” ifadelerini kullandı.

26 Ağustos’a kadar sürecek olan kongrede 130 konuşmacının yer alıyor. Kongrenin onur konukları olan Amerikalı ve Japon doktorlar başta Prof. Dr. Gazi Yaşargil olmak üzere, Türk beyin cerrahlarının, beyin cerrahisinin gelişimine katkısının altı çizildi. Türe, “Bu kongreye dünyadaki en iyi beyin cerrahları geldi, bunların 45 tanesi Türk. Yani Türk beyin cerrahisinin dünyada çok iyi bir yerde olduğunu belirtmek istiyorum. Bunu iddialı söylüyorum. Çok iyi klinikler var çok iyi hocalar var. Yeni nesil müthiş geliyor.” şeklinde konuştu.

Türk doktorların beyin cerrahisindeki etkisi tüm dünyaca biliniyor fakat son yıllarda doktorlar riskli olan branşları tercih etmiyorlar. Beyin cerrahisine ilginin düşük olması alanında uzman hocaları endişeye sürüklüyor.

Prof. Dr. Uğur Türe, “Çok başarılı, çok zeki, en yüksek puanı alan arkadaşlar beyin cerrahisini seçmiyorlar. İkinci problem de ihtisas süresi kısaltıldı. Bunu inşallah tekrar daha iyi bir yere getiririz. Beyin cerrahi düzeyinin yükselmesi lazım.” diyerek açıklamalarını bitirdi. (Kaynak: NTV Haber – Melike Şahin)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu