Sağlık Makaleleri

Doğum Kontrol Hapları Zararlı mı?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Zehra Tavukçuoğlu, doğum kontrol hapı hakkında yanlış bilinenleri anlattı

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Zehra Tavukçuoğlu, “Plansız gebelikler hem anne hem çocuk sağlığı açısından son derece riskli. Toplum sağlığı açısından doğum kontrol yöntemleri ve doğum kontrol haplarının doğru kullanımı hakkında kadınların bilgilendirilmesi gerekir.” açıklamasını yaptı.

“Doğum kontrol hapları sadece doğum kontrol amacıyla kullanılmaz.”

Doğum kontrol hapının sadece hamilelikten korunmak için kullanılabildiği fikrinin yanlış olduğunu belirten Op. Dr. Zehra Tavukçuoğlu: “Bu hapların kısırlık, kilo artışı ve kanser yaptığına, sivilce ve kıllanmayı arttırdığına dair inanışlar var. İlaç kullanımının bırakılması ile plansız ve istenmeyen gebeliklerin sayısı artıyor. Plansız gebelikler hem anne hem çocuk sağlığı açısından son derece riskli. Toplum sağlığı açısından doğum kontrol yöntemleri ve doğum kontrol haplarının doğru kullanımı hakkında kadınların bilgilendirilmesi gerekir.”

“Doktor kontrolü eşiğinde kullanılmalı”

Sivilce ve tüylenmede artış yaşattığı bilinen doğum kontrol hapları bilinenin aksine bu tarz sağlık problemlerinde tedavi amacıyla kullanıldığını açıklayan Tavukçuoğlu, bu haplarının ispatlı faydalarını şöyle vurguladı: “Doğum kontrol hapları sadece doğum kontrol amacıyla kullanılmaz. Birçok farklı durumda da tedavi amacıyla bu ilaçlara başvurulabilir. Adet düzensizliğinde adetlerin düzene girebilmesi, adet ağrılarının hafiflemesi, adet öncesi gerginlik sendromu tedavisinde de kullanılır. Kıllanma artışı, erkek tipi saç dökülmesi, sivilcelenme, çikolata kisti olarak bilinen endometriozis hastalığının tedavisinde de kullanılır. Ayrıca doğum kontrol hapları, yumurtalık, rahim ve kolon kanseri riskini de azaltıyor. Basit yumurtalık kistlerinin oluşumunu önlüyor. Tabii ki bu haplar doktor kontrolünde kullanılmalı.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu