Sağlık Makaleleri

Doğduğundan Bu Yana “Balık Pulu” Hastalığıyla Mücadele Ediyor

Mardin’de yaşayan Muhammet Taha, doğuştan gelen ve hala tedavi edilemeyen “balık pulu” hastalığı nedeniyle çocuk yaşında boyundan büyük acılarla savaşıyor. 

Balık pulu rahatsızlığı, vücuttaki ölü deri hücrelerinin atılamaması neticesinde cildin yüzeyinde birikmesiyle katman halinde ve kuru bir tabaka oluşumuyla cildin görünümünün balık puluna benzetilmesinden ötürü bu isime sahip. Hastalığı nedeniyle kriz yaşadığı anlarda artan ölü hücreler vücuttan etrafa kötü koku yayılmasının önüne geçilmeyen hastalık, oldukça nadir görülüyor. Doğuştan bu rahatsızlığa sahip olan Muhammet Taha, güneşli ve sıcak ortamlarda bulunduğunda kriz geçiriyor.

Baba Ramazan Demir oğlu Taha’nın çok yoğun kriz geçirmesi nedeniyle geceleri neredeyse hiç uyuyamadığını, bazı günler krizi tuttuğunda gece 24.00’den sabah 07.00’ye kadar uyumadığını ifade etti. Baba Ramazan Demir, “Hastalıktan dolayı bazen 20 dakika veya yarım saat uyuyor, ardından tekrar uyanıyor. Doğuştan böyle, ne kadar uğraşsak da durmuyor, bu hastalığın tedavisi yok. Evde sobayı yaktığımız zaman duramıyor, hemen kriz geçiriyor. Hava soğuk olmasına rağmen camları açık tutuyoruz, güneşe çıkamıyor. Dişleri keskin şekilde. Bu hastalığa yakalanan çocukların dişleri keskin oluyor ve terlemiyorlar” şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu