Gündem

Diyarbakır’da Gönüllü Doktor ve Hemşirelerden Yurtlarda Konaklayan Depremzedelere Sağlık Hizmeti

6 Şubatta merkez üssü Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerden etkilenen Diyarbakır’da, gönüllü hemşireler ve doktorlar, Selahattin Eyyubi Kız Öğrenci Yurdu’nda kalan depremzede vatandaşlara sağlık ve tarama hizmeti sunuyor.

Kahramanmaraş’ta gerçekleşen şiddetli depremlerden etkilenen 11 ilden Diyarbakır’da, evleri hasar gören depremzedelerden bir kısmı Selahattin Eyyubi Kız Yurdu’na yerleştirildi.

Gönüllü olarak deprem bölgesi Diyarbakır’a giden doktor ve hemşirelerden oluşturulan 3 kişilik ekip, yurtta kalan depremzede vatandaşlara sağlık ve tarama hizmetleri sunuyor.

Bağlar Sakarya Aile Sağlığı Merkezi’nde görev yapan ve deprem bölgesi Diyarbakır’a gönüllü olarak gelen Aile Hekimi Ahmet Saim Güner, “Depremzede hastalarımıza hizmet amaçlı depremin 2’nci gününden itibaren 3 hekim arkadaşımız olarak gönüllü olarak ilk günlerde mesai mefhumu düşünülmeden gece yarısına kadar hizmet verdik. Daha sonraki aşamalarda planlamalar çerçevesinde burada hizmet vermeye devam etmekteyiz. Normal vakitlerimiz dışında buraya dönüşümlü olacak şekilde gönüllü olarak sağlık hizmeti vermekteyiz. Verdiğimiz sağlık hizmetlerindeki amaçlarımızdan bir tanesi bu acıları çekmiş ve hissetmiş olmamızdır.

Günlük bulaşıcı hastalıklar konusunda çıkan sıkıntıları acil bir şekilde birimimize bildirerek buradaki hastalarımızın transferini başka bir bölgeye sağlayarak buradaki vatandaşlarımıza da bulaştırma etkenlerinden uzak tutma gayreti içerisindeyiz. Bazı vatandaşlarımız maddi yönden zorlandıkları için ilaçlarını alamamaktadırlar. Bu durumda İl Sağlık Müdürlüğümüz tarafından kurulan eczanede hastalar ilaçlarını alabiliyor” dedi.

KAYNAK: DHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu