Gündem

Dışkapı Hastanesi İçin Yıkım Kararı Alındı!

Merkez üssü Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 11 ilde etkisini gösteren depremlerin ardından oluşturulan Sağlık Yapıları Yıkım Değerlendirme Komisyonu’nun incelemeleri ardından Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesinin yıkılmasına karar verildi.

Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından alınan karar neticesinde Kahramanmaraş merkezli ve 11 ili etkileyen depremler sonrası Ankara’da Sağlık Yapıları Yıkım Değerlendirme Komisyonu kuruldu.

Sağlık Yapıları Yıkım Değerlendirme Komisyonu, Ankara’da bulunan sağlık kuruluşlarına ait binaların sağlamlığını incelemede görevlendirildi. İlk incelemelere inşası 1957’ye dayanan Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden başlandı. İncelemeler esnasında duvarlarda çatlaklara ve yıpranmalara rastlanılan 6 bloklu hastane için tahliye ve yıkım kararı alındı.

Alınan kararla birlikte Ankara İl Sağlık Müdürlüğü, hastane başhekimliğine ‘deprem tahkiki ve yıkım kararı’ içerikli yazı gönderdi.

22 Şubat 2023 tarihli İl Sağlık Müdürü Destek Hizmetleri Başkanı Zübeyir Dedeoğlu’nun imzaladığı yazıda;

“İlgili hastane binalarının ivedilikle boşaltılarak arazinin inşaata hazır hale getirilmesi için müdürlüğümüz talimatlandırılmıştır. Bu bağlamda bakanlığımızın ilgili yazılarına istinaden ilimiz Sağlık Yapıları Yıkım Komisyonu Değerlendirme Komisyonu oluşturulmuş olup, ilk toplantı gündeminde söz konusu hastane bulunmaktadır. Bu doğrultuda Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimliği (yerleşkeyi kullanan diğer hastane başhekimlikleri dahil) ile koordinasyon sağlanarak ivedilikle gerekli tedbirler alınması hususunda bilgilerinizi ve gereğini önemle arz/rica ederim” ifadelerine yer verildi.

 

KAYNAK: DHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu