Gündem

Gece Uykusundan Önce Diş Fırçalamamak Kalp Hastalığı Riskini Artırabilir

“Scientific Reports” dergisinde yayımlanan açıklamaya göre, Japonya’da yapılan araştırmada, gece uykusundan önce diş fırçalamamanın kalp hastalığı riskini artırabileceği sonucuna varıldı.

News Medical’ de yer alan haberde, diş fırçalama sıklığı ile kalp rahatsızlığı riski arasındaki ilişkiye odaklanan araştırmanın sonuçları yayımlandı. Yapılan araştırma kapsamında; Japonya’daki Osaka Üniversitesi Hastanesinde yatan hastalardan 2013-2016 arasında  1675 kişi seçildi. Katılımcılar, dişlerini sabah ve akşam olmak üzere günde iki defa fırçalayanlar, dişlerini yalnızca geceleri fırçalayanlar, dişlerini yalnızca sabahları fırçalayanlar ve dişlerini hiç fırçalamayanlar olarak dört gruba ayrıldı. Araştırmacı grup, katılımcıların yaşını, cinsiyetini, sigara içme geçmişini göz önünde bulundurdu. Ayrıca bu kişilerin sağlık kayıtları dört bağımsız araştırmacı  tarafından geriye dönük olarak incelendi.

Söz konusu araştırmada, kalp yetmezliği, kalp ritmi bozukluğu, kalp krizi, göğüs ağrısı ve ameliyat gerektiren kalp kapağı ve aort hastalıkları gibi kardiyovasküler hastalıklara odaklanıldı.

Dişlerini günde iki kez fırçalayanlar ve sadece geceleri fırçalayanların, kardiyovasküler hastalıklarda hayatta kalma (tahmini) oranlarının, hiç fırçalamayanlara kıyasla önemli ölçüde yüksek olduğu tespit edildi.

Araştırmanın bulguları, dişleri yalnızca sabahları fırçalamanın yetersiz ve geceleri fırçalamanın sağlık açısından önemli olduğunu ortaya koydu. (Kaynak: AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat