Sağlık Makaleleri

Diş Eti Çekilmesi Yaşayanlar Dikkat! Ameliyat Gerektirebilir

İstanbul Gelişim Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Eser Elemek, diş eti sağlığını korumanın öneminden, ağız ve diş sağlığı için yapılması gerekenlerden bahsetti.

dis eti

Bireylerin beslenmesinde ve konuşmasında oldukça önem taşıyan dişler için düzenli uzman kontrollerinin ve ağız bakımının ihmal edilmemesi gerektiğini vurgulayan Dr. Öğr. Üyesi Eser Elemek, bakımların aksatılması durumunda diş kayıplarına yol açabilecek ve ameliyata neden olabilecek durumlarla karşılaşılabileceğini, diş eti rahatsızlıklarının henüz başlangıç seviyesindeyken tedavi edilmemesi durumlarında ilerleyen süreçte ameliyata gereksinim olabileceğini, düzenli diş eti kontrollerinin yapılması gerektiğini belirtti.

Ağız ve diş sağlığı için, dişleri düzenli fırçalamanın dışında diş ipi ve ara yüz fırçası kullanmak da son derece önem taşıyor. Bu uygulamaların yanı sıra düzenli uzman kontrolüne gidilmesiyle birlikte başlangıç seviyesindeki diş rahatsızlığı, ileride diş eti ameliyatına gereksinim duyulmadan tedavi edilebiliyor.

Diş eti rahatsızlıklarının ilk belirtisinin diş eti kanaması olduğunu söyleyen Dr. Öğr. Üyesi Eser Elemek, “İlerleyen dönemlerde, diş eti kanaması ile birlikte diş etlerinde şişlik ve ödem görülebilir. Başlangıç seviyesindeyken diş eti iltihabı sadece diş eti ile sınırlı iken, ilerleyen zamanlarda dişleri çevreleyen çene kemiğinde de erimeler görülebilir. Bu durum genelde ağrı yapmaz ancak ilerleyen kemik erimesini diş eti çekilmesi takip edebilir. Diş eti çekilmesine bağlı açığa çıkan kök yüzeyi sıcak ve soğuk hassasiyeti yapabilir ya da dişlerin boyu daha uzun gözükeceğinden estetik kaygı gelişebilir. Diş eti çekilmesi ile beraber kemik erimesi de görüldüğünde dişlerde aralıklar ve sallanmalar da ortaya çıkabilir.” ifadeleriyle, hastalığın ilk safhalarında diş eti uzmanına başvurulmazsa, durumun ameliyat edilmeye kadar ilerleyebileceğini vurguladı.

Dr. Öğr. Üyesi Eser Elemek, diş eti çekilmelerine neden olan unsurları şu şekilde sıraladı;

  • Yanlış fırçalama tekniği
  • Sert fırça kullanımı
  • Dişlerin çapraşıklığı
  • Diş eti iltihabına sebep olan plak birikimi
  • Dişleri sıkma ve gıcırdatma

Diş eti çekilmesine yol açan sorunun erkenden tespit edilip ortadan kaldırılması ve böylece ilerlemesini önlemek ağız ve diş sağlığı için son derece önemli.

Diş çekilmesi tedavi yöntemlerinden bahseden Dr. Elemek: “Eğer sert fırçalamaya bağlı ise, daha yumuşak fırçalarla farklı fırçalama teknikleri kullanılması gerekiyor. Diş sıkma/gıcırdatmaya bağlı olduğu düşünülüyorsa; bunu önleyecek kas gevşeticiler, ödem çözücüler ya da gece plakları kullanılabilir. Yanak ve dudak içi yüksek kas bağlantıları sebebiyle ise bunlar ortadan kaldırılmalı. Eğer hastanın diş eti çekilmesine bağlı açığa çıkan kök yüzeyinde sıcak-soğuk hassasiyet şikâyeti varsa, öncelikle hassasiyet önleyici tedaviler uygulanmalıdır. Bunun için de flor uygulamaları, hassasiyet giderici diş macunları ve asitli gıdalardan bir süre uzak durulması gibi yöntemler tercih edilebilir. Diş eti çekilmesine bağlı, dişlerin boyu uzun gözükeceğinden özellikle ön bölgede estetik kaygısı olan hastalarda, damaktan doku transferi gibi ameliyatlara ihtiyaç duyulabilmektedir” şeklinde açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu