Sağlık Makaleleri

Dikkat! Ağrı Kesici İlaçlar Böbrek Rahatsızlıklarına Yol Açabiliyor

Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sedat Üstündağ, aşırı derecede kullanılan ağrı kesici ilaçların böbrek yapısını bozarak böbrek yetmezliğine neden olduğunu vurguladı.

Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sedat Üstündağ, Türkiye’de diyaliz tedavisinin ya da böbrek naklinin gerçekleşmemesi durumunda hayatını kaybetme riski bulunan hastaların sayısında her geçen gün artış yaşandığını vurguladı.

Böbrek yetmezliğinin dünya genelinde en fazla artış gösterdiği ülkelerden birinin de Türkiye olduğunu belirten Üstündağ, “1990’lı yılların sonunda Türkiye’de son dönem böbrek hastası, yani diyaliz veya nakil olmazsa yaşamayacak durumda olan hastaların sayısı 1 milyonda yaklaşık 300-350 kişiydi. Günümüzde son rakamalar 1 milyonda 1000 civarında. 20 yıllık dönemde Türkiye’de son dönem böbrek hastalığı, nakil ve diyaliz olmazsa yaşamını sürdüremeyecek hastaların oranı 3 kat artmış oldu.” şeklinde konuştu.

Böbrek hastalığının ölüme neden olması konusunda çoğu kanser türünden daha ağır sonuçlar doğurduğunu ifade eden Üstündağ, böbrek yetersizliğinin pek çok nedeninin bulunduğunu söyledi.

Bireylerin yaşam standartlarını bozan önemli hastalıklarda risk oluşturan obezitenin böbrek hastalıklarının oluşmasındaki öneminden bahseden Üstündağ, “Kilo fazlalığı tek başına böbreği bozucu bir faktördür. Hareketsiz yaşamın artışı ve işlenmiş hazır gıdalarla beslenmenin artışı obeziteyi beraberinde getiriyor.” diye konuştu.

Prof. Dr. Üstündağ, ağrı kesicilerin böbreği olumsuz etkilediğine ve kadınların erkeklere oranla çok daha sık ağrı kesici kullandığını belirtti.

istockphoto 1346353517 612x612 1 300x193 1

“Ağrı kesicilerin fazla kullanılması böbrek yapısını bozuyor”

Ağrı kesicilerin kontrolsüz bir biçimde tüketilmesinin hastalarda böbrek yetmezliğine neden olduğunu aktaran Üstündağ: “Ağrı kesicilerin pek çoğu böbreğe dokunuyor. Ağrı kesicilerin fazla kullanılması böbrek yapısını bozuyor. Bir insan hayatı boyunca bir kilogram ağrı kesici tüketirse onun böbrekleri muhakkak belli bir derecede bozulur. Eğer 2-3 kilogram ağrı kesici ilaç tüketirse, bu hastalarda son dönem böbrek hastalığı görmek mümkün olur. Bu hastalar yaşama tutunmak için nakil veya diyaliz tedavisi görmek zorunda kalır.

Ortalama bir ağrı kesicinin yarım gram olduğunu düşünürsek, günde bir tane kullanıldığında yılda yaklaşık 200 gram kullanılmış oluyor. Kullanmaya devam edildiğinde 5 sene sonra muhakkak böbreğinizi bozmuş oluyorsunuz. Bizim ülkemizde komşu tavsiyesiyle, arkadaş önerisiyle ağrı kesici kullanımları böbrek hastalığının çok önemli nedeni. Örneğin bir hastanın hipertansiyon nedeniyle enseden başlayıp omuzlara yayılan ağrısı var, bu hastalık tedavi edileceğine ağrı kesici kullanılırsa böbrekler zarar görüyor. Kemik ağrıları olan bir kişi bu hastalığı tedavi etmek yerine ağrı kesici kullanırsa, var olan hastalığın üzerine yeni bir hastalık eklemiş oluyor.” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu