Gündem

Depresyon Ve Kaygı Kansere Yol Açıyor Mu?

Hollanda’da yapılan ve Amerikan Kanser Topluluğu’nun Cancer dergisinde yayımlanan araştırma sonuçların göre depresyon ve kaygılanmanın kansere sebebiyet vermediğini açıkladı.

Groningen Üniversitesi’ne bağlı hastaneden araştırmacılar, depresyon ve kaygı ile kanser arasındaki ilişkiyi mercek altına aldılar. Araştırma dahilinde Kanada, İngiltere, Norveç ve Hollanda’dan 300 bin yetişkinin verileri analiz edildi. Araştırmada depresyon ya da kaygılanma ile göğüs, kolon ya da alkolle ilişkili kanser türleri arasında bağlantı bulunmadığı açıklandı.

Bununla beraber, depresyon veya kaygının akciğer ve diğer sigara ile alkol kaynaklı kanserlerin gelişme riskini %6 oranında artırdığı ifade edildi. Ancak, bu risk faktörünün etkisi sigara ve alkol tüketimi ile birlikte vücut kitle indeksi hesaba katıldığında daha düşük düzeylere düşmektedir.

Araştırma görevlilerinden Dr. Lonneke Van Tuijl, “Sonuçlarımız, depresyon ya da kaygı nedeniyle kendilerinde kanser gelişmiş olduğunu düşünenlere bir rahatlama olarak gelebilir ancak depresyon ya da kaygının akciğer ve diğer sigara kaynaklı kanserlerle ilişkisinin anlaşılması için daha fazla araştırma yapılması gerekir.” ifadelerini kullandı. (Kaynak: AA)

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat