Gündem

Depremzede Kardeşler Konteynerde Ders Çalışarak Tıp Fakültesini Kazandı

Gaziantep’in İslahiye ilçesinde yaşayan Fatma Nida ve Nurullah Yaşar isimli kardeşler depremin ardından Adıyaman’da konteyner kentte yaşamaya başladılar. Deprem felaketinin tüm olumsuzlukları ve zorlu şartlarına rağmen konteynerde günde ortalama 8 saat ders çalışarak sınava hazırlananan kardeşler Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazandı.

Ders çalışmadıkları zamanları da deprem bölgelerindeki insani yardım çalışmaları ile değerlendiren abla-kardeş,  Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) sonuçlarının açıklanması ardından tercih haklarını Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi olarak kullandılar.

“İkimizin De Hayaliydi”

Kardeşiyle birlikte özverili ve disiplinli bir şekilde birbirlerine yardım ederek ders çalıştıklarına ifade eden Fatma Nida Yaşar, soru çözümlerinde dahi tartışarak günde ortalama 8 saat ders çalıştıklarını söyledi.

Kardeşi ile aynı üniversite ve bölümde okuyacak olmanın büyük heyecanı ve gururunu açıklayan Fatma Nida Yaşar, ”Deprem hepimizi çok etkiledi, özellikle öğrenciler açısından. Hayatımızın çok büyük bir dönüm noktası olan bir sınavla karşı karşıyaydık. Buna rağmen ve bu kadar büyük bir felakete rağmen bir şekilde toparlanmak zorundaydık. Bırakıp gitmek gibi bir lüksümüzde yoktu. Tüm hayatımızı belirleyecekti, o yüzden kardeşim de ben de disiplinli ve programlı bir şekilde, en az 8 saat olmak kaydıyla ders çalıştık. Beraber yardımlaştık, ortam her ne kadar elverişli olmasa da biz yine de bir şekilde ortam oluşturarak çalıştık diyebilirim. Bunun neticesi olarak, çok şükür iyi bir sonuç alarak hayalimiz olan fakülteye yerleşebildik. Aslında yakın seviyelerimiz olduğunu biliyorduk, biz deneme sınavlarında ben onu geçerken, diğer sınavda o beni geçiyordu. Ama buna rağmen aynı fakülte olması güzel sürpriz oldu diyebilirim. İkimizin de hedefi iyi bir tıp fakültesiydi, kardeşim ile aynı üniversitede aynı bölümde okuyacak olmanın heyecanını yaşıyorum” dedi.

‘Ablam En Yakınımdı, Sınıf Arkadaşım Oldu’

Deprem felaketine rağmen toparlanarak ablası ile inançlı bir şekilde çalıştıklarına dikkat çeken Nurullah Yaşar, ablasının her zaman en yakını olduğunu, bundan sonra da sınıf arkadaşı olacağını söyledi.

Nurullah Yaşar, “Ablam ile aynı liseyi bitirirken sınavlara da beraber hazırlandık. Beklenmeyen deprem felaketi yaşadık. Bizim için toparlanmak biraz zor oldu. Depremin ardında yaklaşık 1 ay çalışma imkanımız olmadı, bende bu sürede bir vakıfla deprem bölgelerine yardım götürerek değerlendirdim. Sonra tekrardan derslere dönmemiz gerektiğini biliyorduk. Asla pes etmeden tekrar başladık neticesinde güzel bir sonuç elde ettiğimize inanıyorum. Sınav açıklandığı zaman aynı üniversite olabileceğini düşünürken yine de çok beklemiyorduk. Bizim için biraz sürpriz oldu. İnşallah bundan sonra da beraber okur, üniversiteyi bitirir istediğimiz hedefe ulaşırız. Ablam en yakınımdı, artık sınıf arkadaşım da oldu.” ifadelerini kullandı.

Çocuklarının tıp fakültesi kazanmasının ardından sevinçli aile, baba Fevzi ve anne Gülsüm Yaşar, evlatları ile gurur duyduklarını ifade ettiler. (Kaynak: DHA)

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu