Gündem

Depremin Ardından Kurulan Sahra Hastanesinde 68 Bebek Dünyaya Geldi

Hatay’da kurulan sahra hastanesine Zonguldak’tan gelen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Doğa Nur Mutlu Oruç, 8 doktorla beraber görevlerini idame ettirdiklerini söyledi.

Hastanede vardiyalı hizmet verdiklerini belirten Oruç, kadın doğum servisinde kalabalık bir ekibin görevini sürdürdüğünü ifade etti.

“Çabuk adapte olduk”

Dr. Doğa Nur Mutlu Oruç, oluşan yoğunluğu bastırmaya çalıştıklarını, öte yandan birbirlerine destek olmaya çalıştıklarını da sözlerine ekleyerek, “Burada çalışmak çok farklı. Çadırlarda kalıyoruz, burada hasta bakıyoruz. Sahra hastanesini haberlerde görmüştük ama şu an onun içinde çalışıyor olmak değişik geliyor. Bazı kaygılarımız oldu ama şu anda bir sıkıntımız yok. Çabuk adapte olduk.” sözlerini kullandı.

Günde ortalama 100 hasta tedavi oluyor

Poliklinikteki yoğunluğa da değinen Oruç, günde 100 hastanın geldiğini belirtti.

Doğum aşamasında gelen hastaların büyük bir kısmını mümkün olduğu kadar sevk ettiklerini belirten Oruç, şunları ekledi:

“Sadece son dakika, sevk edemeyeceğimiz durumlar olduğu zaman doğumları gerçekleştiriyoruz. Genelde kontrolleri olan gebe hastalar geliyor. Deprem olduktan sonra 68 normal doğum gerçekleşti. Dün 06.00’da bir doğum gerçekleştirdim. Bebek ve anne iyiydi. Genelde sıkıntı olmuyor ama yataklı servisimiz olmadığı için bebek ve anne, doğum sonrası yataklı hastanenin olduğu bir servise gitmesi gerektiği için takip amaçlı sevklerini gerçekleştiriyoruz.” (Kaynak: AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu