Gündem

Deprem Nedeniyle Tahliye Edilen Hastane Çadırlarda Hizmet Vermeye Devam Ediyor

20 Şubat saat 20.04’te merkez üssü Hatay’ın Defne ilçesi olan 6,4 büyüklüğündeki depremin oluşturduğu hasar nedeniyle tedbir amaçlı tahliye edilen İskenderun Devlet Hastanesinin sağlık hizmetleri çadırlarda devam ediyor.

tahliye edilen hastane

Hatay’ın Defne ilçesi meydana gelen 6.4 şiddetindeki depremin etkileri İskenderun’da da görüldü.

İskenderun, Numune Mahallesi’nde bulunan yeni hizmet binası yoğun bakım servisinde yatarak tedavi gören 9 hasta tedbir amacıyla Dörtyol Devlet Hastanesi’ne tahliye edildi. Hastanenin acil bölümü ise bahçeye kurulan sahra hastanesinde bölge vatandaşına hizmet sunmaya devam ediyor.

Tedavi olmak için gelen hastalar, rahatsızlık durumlarına göre yetişkin, çocuk ve acil servis hizmeti verilen çadırlara yönlendiriliyor.

100 personelin bulunduğu sahra hastanesinde, vatandaşlara kesintisiz sağlık hizmeti veriyor.

Afet nedeniyle boşaltılan hastanenin Başhekimi Veysel Yıldırım, hastaneyi faaliyete geçirmek için çabaladıklarını fakat gerçekleşen Defne ilçesi merkezli depremden sonra can kaybı yaşanmaması adına hastaneyi boşaltarak tedbir almaları gerektiğini söyledi.

Depremden önce acil servis olarak hizmet veren bina az hasarlı olduğu için sağlık hizmeti vermeye devam ettiğini aktaran Yıldırım, şöyle konuştu:

“Anjiyo ünitemiz, yoğun bakım devredeydi. Polikliniklerimizi devreye sokmuştuk. Ancak yeni deprem olmasıyla birlikte tedbir olarak hastanemizi boşalttık. Acilimizi dışarıdaki çadırlara aldık. Orada hastalarımızı yine karşılamaya çalışıyoruz. Gerekli çalışmaları yapıyoruz.

İkinci basamak ameliyat falan gerektiğinde hastalarımızı sevk ediyoruz. Ambulanslarımız hazır bekliyor. Dörtyol Devlet Hastanesi faaliyette, sahra gemilerimiz var; oralara da sevk ediyoruz. Şu an yaklaşık 100 personelimiz çalışıyor.”

Sağlık personelleri olarak yaşanan ilk depremden itibaren vatandaşın yanında olmaya çalıştıklarını vurgulayan Yıldırım, “Sağlık teşkilatı olarak depremzedelerin yanındayız. Bundan sonra da yanlarında olmaya devam edeceğiz. Sağlık teşkilatı olarak elimizden gelen her şeyi yapacağız.” dedi.

 

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu