Gündem

Denetlenen Yüzme Alanları Hakkında Açıklama

Sağlık Bakanlığı, yüzme alanlarında yapılan denetimlerde yüzde 79’unun ‘mükemmel’ sınıfında yer aldığını açıkladı. Sağlık Bakanlığı, yüzme alanlarında belirlenen izleme noktalarından 15 günde bir numune alınarak Halk Sağlığı laboratuvarlarında analiz edildiğini bildirdi. 2022’de yapılan denetimlerde yüzme alanlarının yüzde 79’unun ‘mükemmel’, yüzde 11’inin ‘iyi’, yüzde 6’sının ‘yeterli’ ve yüzde 4’ünün ise zayıf sınıfında yer aldığı belirtildi. Tüm izleme süreçleri Çevre Sağlığı Bilgi Yönetim Sistemleri (ÇSBYS) üzerinden takip edilerek veriler anlık olarak güncelleniyor ve tüm veriler yuzme.saglik.gov.tr internet adresi üzerinden kamuoyuyla paylaşıyor. İnternet adresinde yüzme alanları hakkında detaylı bilgiler paylaşıyor.

“Yüzde 79’u “mükemmel” sınıfında”

2022 yılı yüzme sezonunda gerçekleştirilen izleme çalışmalarında 17 bin 28 numune alındı. Yönetmelik hükümleri doğrultusunda değerlendirilerek yüzme alanları “mükemmel”, “iyi”, “yeterli” ve “zayıf” olarak sınıflandırıldı. Değerlendirilen 1445 izleme noktasından 1140’ı yani yüzde 79’u “mükemmel” sınıfına girdi. “İyi” sınıfında 165, “yeterli” sınıfında 86, “zayıf” sınıfında ise 54 izleme noktası tespit edildi.

“13 bin 943 yüzme havuzunun sağlık standartlarına uygunluğu denetlendi”

Türkiye’de faaliyet gösteren 5 bin 743 aktif işletme ve 13 bin 943 yüzme havuzunun sağlık standartlarına uygunluğu da Çevre Sağlığı Bilgi Yönetim Sistemi (ÇSBYS) Havuz Suları Modülü kullanılarak takip ediliyor. Tesislerin sağlık ve güvenlik açısından düzenli bir şekilde denetlenmesi amacıyla il sağlık müdürlükleri tarafından havuzlardan su numuneleri alınıyor ve analizleri Bakanlığa bağlı Halk Sağlığı Laboratuvarları’nda gerçekleştiriliyor. Denetimlerde, kullanılan dezenfektanların Bakanlıkça ruhsatlandırılmış olup olmadığı ve havuzların teknik ve hijyenik şartlarının uygunluğu gibi hususlara özellikle dikkat ediliyor. Bakanlık, yaptığı analizlerde uygunsuz sonuçlara rastlandığında gerekli yaptırımların uygulanması konusunda kararlı adımlar atıyor ve halkın güvenli ve sağlıklı bir yüzme deneyimi yaşaması için gereken önlemleri alıyor.

“Mavi Bayraklı yüzme alanı sayısı 551’e yükseldi”

Sağlık Bakanlınca yürütülen izleme çalışmaları, Türkiye turizmi için büyük önem taşıyan Uluslararası Mavi Bayrak programına da katkı sağlıyor. 2022 yılında 531 yüzme alanı Mavi Bayrak ödülüne sahipken, 2023 yılında bu sayı 551’e yükseldi. Türkiye, dünya genelinde Mavi Bayrak ödülüne sahip yüzme alanları bakımından üçüncü sırada yer alıyor. (Kaynak: AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat