Sağlık Makaleleri

Delta Virüsü Nedir?

Delta virüsünün ne olduğunu tartışmadan önce, virüsün belirtilerini ve bulaşmasını anlamak önemlidir. Aşılar mevcuttur ve bizi bu enfeksiyondan korumaya yardımcı olabilir. Ancak enfeksiyon kapmamak için gerekli önlemleri almalısınız. CDC, bu hastalığa yakalanma riskini azaltmak için içeride maske takmanızı önerir.

Delta Virüsü Belirtileri Neleridir?

COVID-19 virüsüne SARS-CoV-2 delta virüsünün bir türü neden olur. İlk olarak 2020’lerin sonlarında Hindistan’da tespit edildi. 2021’in sonunda virüs 179’dan fazla ülkeye yayılmıştı. Belirtileri SARS semptomlarına benzer.

Delta virüsü H1N1 virüsü kadar bulaşıcı olmasa da bazı insanlarda ciddi hastalıklara neden olabilir. Virüs vücutta daha hızlı hareket eder ve aşılanmamış kişilerde daha ciddi semptomlara neden olabilir. Bu nedenle Delta virüsünün belirtilerini öğrenmek önemlidir.

delta virüsü nedir?

Genç ve sağlıklı kişilerde daha az semptom gelişebilir veya hiç semptom görülmeyebilir. Bununla birlikte, genç insanların semptomlarını soğuk algınlığı olarak yanlış teşhis etme olasılığı daha yüksektir. Bu nedenle gençlerin test yaptırmak için mümkün olan en kısa sürede bir sağlık uzmanına başvurmaları önemlidir. Delta virüsünün semptomları COVID’den farklıdır.

Delta virüsü enfeksiyonuna genellikle yüksek ateş, öksürük ve vücut ağrıları eşlik eder. Bununla birlikte, insanların tat kaybı yaşaması nadirdir. Enfeksiyon da soğuk algınlığına benzer, ancak semptomlar daha hafiftir. Bazı insanlar koku kaybı bile yaşayabilir.

Delta virüsünün belirtileri yaşınıza ve cinsiyetinize bağlı olarak hafif veya şiddetli olabilir. Bu virüsün tipik semptomları baş ağrısı, ateş, boğaz ağrısı, öksürük ve yorgunluktur. Bazı durumlarda virüs deri döküntüsü ve bağırsak sorunlarına neden olabilir. Vakaların küçük bir yüzdesinde semptomlar hiç gelişmeyebilir.

Delta’da olduğu gibi, Omicron virüsünün semptomları benzer olabilir. Aşılanmış kişilerde baş ağrısı, vücut ağrıları ve ateş görülürken, aşılanmamış kişilerde öksürük, vücut ağrıları ve öksürük gibi grip benzeri semptomlar görülebilir.

Delta virüsüne karşı aşılama, bu virüsün Amerika Birleşik Devletleri’nde yayılmasını önlemede etkili olmuştur. Bu aşı vücudu ciddi hastalık ve ölümden korur. Ancak Delta varyantının, virüsün orijinal versiyonundan daha bulaşıcı olduğunu belirtmekte fayda var. CDC, delta varyantını yeni bir sağlık tehdidi olarak sınıflandırır.

delta virüsü nedir?

Delta Virüsü Nasıl Bulaşır

Delta virüsü, hastalığa neden olan oldukça bulaşıcı bir virüstür. Varyantları oldukça bulaşıcıdır, bu da onu Ebola ve çiçek hastalığından daha tehlikeli hale getirir. Ayrıca suçiçeğinden daha bulaşıcıdır. Henüz vaka sayıları bilinmese de birçok ülke önlem alıyor. Avustralya ve Malezya, sokağa çıkma yasağı ve evde kalma emirlerini uzatırken, Hong Kong, virüsün kaynağı olan Birleşik Krallık’tan uçuşları sınırlandırdı. İtalya ayrıca, ülkeye seyahat eden yolcuların aşı kanıtı veya virüs için yakın zamanda negatif test göstermelerini gerektiren ihtiyati tedbirler alıyor.

Yeni Delta varyantı, öncekilerden daha bulaşıcıdır, ancak aynı önlemler geçerlidir. COVID-19 aşısı bu varyanta karşı oldukça etkilidir ve virüse yakalanma riski taşıyan kişilere önerilir. İki doz halinde verilirse ciddi hastalığı ve hatta bazen ölümü önleyecektir. Aşı, Delta’nın tüm varyantlarına karşı etkilidir ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından onaylanmıştır.

Delta virüsüne sahip insanlar, büyük miktarda virüs yayarak diğerlerini daha yüksek seviyelere maruz bırakır. Bir çalışma, Delta virüsü bulaşmış bireylerin, diğer türlerle enfekte olanlardan 1000 kat daha fazla virüs yaydığını tahmin ediyor. Bazı uzmanlar bu tahminle aynı fikirde değil, ancak gerçek şu ki, virüs bulaşmış kişilerin boğazlarında ve burunlarında önemli ölçüde daha fazla bulunuyor.

Aşılama, Delta virüsünün yayılmasını sınırlamış olsa da, virüsün hane içinde bulaşmasını engellemez. Lancet Bulaşıcı Hastalıklar’da yayınlanan yeni çalışma, ev içi bulaşmayı önlemek için yetersiz olabileceğini gösteriyor. Çalışmanın sonuçları, aşılamanın bu virüsle mücadelede önemli bir rolü olabileceğini düşündürmektedir.

Sınırlı kanıtlarına rağmen, bu salgınla ilişkili vakaların çoğu hızla yayıldı. Bu salgının hızlı yayılması, varyant suşun yüksek bulaşıcılığını vurguladı. İlk 68 vaka 24 kümede bulunuyordu ve belirgin bir bulaşma zinciri vardı. Ayrıca, virüs aerosol yoluyla bulaşabilir.

delta virüsü nedir?

Delta Virüsü Aşısı

Delta virüsü için çeşitli aşılar mevcuttur. Bu aşıların birçoğunun yüksek düzeyde etkinliği vardır ve bir aşı olan Moderna, virüse karşı %68-96 koruma sağlar. Pfizer ve AstraZeneca’dan aşılar da mevcuttur ve bunların Delta virüsüne karşı etkinlikleri de oldukça umut vericidir. Ancak güvenlikleri sorgulandı.

Yakın tarihli bir mRNA-1273 araştırması, aşının mahkumlarda SARS-CoV-2 Delta enfeksiyonlarını önlemede etkili olduğunu buldu. Çalışma N Engl J Med 385:2300’de yayınlandı. BNT162b2’nin bir başka çalışması, aşının SARS-CoV-2 taşıyıcılarında yeniden enfeksiyon riskini azalttığını buldu.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi tarafından insanlarda kullanılmak üzere iki aşı onaylanmıştır. Pfizer-BioNTech COVID-19 aşısı, altı aydan 11 yaşına kadar olan çocuklar için onaylanmıştır. Bivalan aşı ayrıca yetişkinlerde ve daha büyük çocuklar için destekleyici doz olarak kullanım için onaylanmıştır. Moderna COVID-19 aşısı Çin, Meksika ve Pakistan’da mevcuttur.

Yetişkinler sekiz haftalık bir aşı aralığı düşünmelidir. Bu aralık, tek doz aşı ile ilişkili miyokardit riskini azaltabilir. Bununla birlikte, bağışıklığı baskılanmış veya bağışıklık sistemi zayıflamış hastalar diğer koruyucu önlemlere devam etmelidir. Aşılar, üç dozdan sonra optimal bir etkiye sahip olmayabilir.

delta virüsü nedir?

Delta virüsüne karşı aşılar, hastalığın yayılmasını önlemede önemli bir araçtır. Bazı ülkeler bağışıklığı artırmak için üçüncü doz aşıları başlattı. Bir aşı olan COVID-19 kapsamlı bir şekilde incelenmiştir ve Delta virüsüne ve diğer yaygın SARS-CoV-2 viral varyantlarına karşı yüksek aktiviteye sahip olduğu gösterilmiştir.

Ancak aşı kaynakları sınırlıdır ve aşıların adil bir şekilde dağıtılması gerekmektedir. Aşıyla ilişkili hastalık riskini azaltmak için uzman kuruluşlar, aşıların uygun şekilde tahsis edilmesine ilişkin kılavuz belgeler yayınlamıştır. Bu kuruluşlar, enfeksiyon riski, morbiditenin şiddeti ve diğer insanlara bulaşma olasılığı gibi faktörlere göre aşılamayı önceliklendirmektedir. Ayrıca, orantısız olarak etkilenen nüfuslar için adil tahsisi vurgularlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat