Gündem

Darıca Farabi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden İddialara Yanıt

Hastane yönetiminin yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Son günlerde Darıca Farabi Eğitim ve Araştırma Hastanesi ilgili bazı yerel basında çıkan haberlerle ilgili olarak değerli halkımızı doğru bilgilendirme adına aşağıdaki açıklamaları yapmamız bir zorunluluk arz etmektedir:

 

Darıca Farabi Eğitim ve Araştırma Hastanesi ilimizde hasta yoğunluğunun en fazla olduğu hastanelerden biridir. Günlük 6000 civarı hastaya hizmet vermektedir. Ayaktan hasta, yatan hasta, hasta yakını ve diğer bileşenlerle beraber toplamda günlük 18-20 bin kişinin kullandığı bir sağlık kurumudur.

 

Ulusal olarak verdiğimiz ve hala içerisinde bulunduğumuz Covid-19 Pandemisi mücadelesinde, tüm sağlık personelimiz sağlık neferleri olarak farklı farklı cephelerde canla başla en ön saflarda yer almış ve almaya devam edecektir. Geride bıraktığımız 2 yıllık Pandemi süreci boyunca kurum olarak personel planlamamızı oluşacak ihtiyaçlara anında cevap verecek şekilde yönetmeyi hedefledik.

 

Bir yandan hastanemizde verilen hizmetlerin ve hizmet kalitesinin sürdürülmesi ve kesintisiz olarak devam ettirilmesini sağlarken; diğer yandan personelimizin bulaş riskini en aza indirmek için Sağlık Bakanlığımızın mevzuatları çerçevesinde çalışanlarımıza esnek mesai uyguladık. Normalleşme sürecine girildikten sonra esnek mesai uygulamasına son verilmiş ve normal mesai uygulamasına geçilmiştir. Pandemi süreciyle geçici olarak kapatılan birimlerimiz aktif hale getirilmiş ve dolayısıyla gerek fiziki kaynaklar ve gerekse insan kaynakları planlamasında koordinasyon içerisinde düzenlemeler yapılmıştır.

 

Bizler hastane yönetimi olarak halkımızın hizmetlerini en etkin ve hızlı şekilde alabilmelerini sağlamak amacıyla optimal personelle 24 saat kesintisiz hizmet sunmaktayız. Hastanemize başvuran hastaların hizmete erişiminde ihtiyaç duyduğu sağlık personellerinin her daim hizmet sunumuna hazır olarak bulunmaları hususunda gerekli tüm düzenleme ve organizasyonları yapmaktayız. Sağlık Bakım Hizmetleri olarak sunmuş olduğumuz hizmetlerin kesintisiz yürütülmesi doğrultusunda çalışan 17 farklı meslek grubundan aktif olarak çalışan yaklaşık 600 sağlık personelinin çalışma ve nöbet listelerini oluşturmakta ve personelin bu listelere uyumunu değerlendirmekteyiz.

 

Bu bağlamda personelin mesai giriş-çıkışlarına uyumu her birim sorumlusu tarafından takip edilmekte ve oluşan aksaklıklarda hızlıca personel planlaması yapılarak sağlık bakım hizmetleri sunumu idame ettirilmektedir. Esnek mesai uygulamasının sona ermesinden sonra bazı personellerimizin normal mesaiye adaptasyonlarında aksaklıklar tespit edilmiş olup süreç içerisinde bu personellerimiz birim sorumluları tarafından sözel olarak uyarılmışlardır. Sağlık Bakım Hizmetleri olarak 2021 yılı Ekim ayında tüm birim sorumlularımıza personele ait giriş-çıkış bilgilerinin her gün düzenli olarak kontrol edilmesi ve herhangi bir aksaklık tespit ettiklerinde bilgi vermeleri hususunda iç yazışma yaptık.

 

Bunun yanı sıra aynı tarihte Sağlık Bakım Hizmetleri’ne bağlı olarak çalışan tüm personele mesaiye giriş ve çıkışlarda PDKS cihazlarından gerekli işlemleri yapmalarını ve çalışma ve nöbet listeleri doğrultusunda mesai giriş ve çıkış saatlerine riayet etmelerini içeren iç yazışma yaptık. 2022 yılı Ocak ayında yaptığımız genel İKYS kontrollerinde mesai ve nöbet saatlerine uyumsuzluk gösteren personelleri saptadık. Bazı personellerin 1-2 saat mesailerine geç geldiği ve/veya mesailerinden erken çıktığı, bazı personellerin ise Personel Devam Kontrol Sistemi cihazından çalıştığı süre boyunca hiç giriş çıkış işlemi yapmadığı ve/veya bazı günlerde giriş-çıkış kaydının bulunmadığı tespit edilmiştir.

 

Yaptığımız kontrollerde kontrol ettiğimiz 2 ya da 3 haftalık zaman diliminde mesaisine en az 3 kez geç gelen ve/veya mesaisini erken terk eden, PDKS cihazından giriş-çıkış işlemlerini yapmayan personele yönelik mesai giriş ve çıkış saatlerine riayet etmeleri ve PDKS cihazından giriş-çıkış işlemlerini yapmaları hususunda yazışma yaptık. İddia edildiği gibi kesinlikle hiçbir personele herhangi bir inceleme-araştırma ve disiplin soruşturması şeklinde hiçbir işlem yapılmamıştır.

Yaptığımız bu kontroller neticesinde Mart ayı itibariyle personelin mesai ve nöbet saati uyumsuzlukları minimuma inmiştir. Amacımız hastalarımızın mağdur edilmeden sağlık bakım hizmetlerine hızlı ve etkin bir şekilde erişmelerini sağlamak ve bu bağlamda gerekli olan sayıda personel planlayıp her daim kesintisiz hizmet sunmaktır.

 

Ayrıca çok yoğun ve dinamik kurumlar olan hastanelerde dönem dönem bazı branşlarda hekim eksikliği görülebilmektedir. Hastanemizde de son dönemde pandemi koşulları, emeklilik, eğitim gibi kişisel tercihler ve diğer nedenlerden dolayı görülen göğüs hastalıkları ve beyin cerrahi gibi bazı branşlardaki eksikler il sağlık müdürlüğü ve bakanlığımızca en kısa sürede giderilmeye çalışılmaktadır.

 

Hastanemiz verileri değerlendirildiğinde yönetimimiz döneminde 101 i uzman hekim olmak üzere toplam 124 hekim sayısının, Ocak 2022 itibarıyla 126 uzman hekim olmak üzere toplam 160 hekime ulaştığı, 221 hemşire ve 42 ebe mevcut iken 320 hemşire ve 73 ebe sayılarına ulaşıldığı görülmektedir.

 

Bütün bu verilere bakıldığında ortaya atılan iddiaların tamamen asılsız olduğu ve gerçekle hiçbir şekilde bağdaşmadığı net olarak görülmektedir. Bu vesileyle ilimizde ve bölgemizde kamuoyuna doğru ve gerçek haber aktarmak adına hizmet veren, özellikle yaşadığımız zorlu pandemi sürecinde sağlık kurum ve çalışanlarına desteğini esirgemeyen tüm basın yayın emekçilerine, kurumumuz adına şükran ve saygılarımızı sunmayı bir borç olarak görmekteyiz.(Kaynak: Kartepe Gazetesi)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat