GündemPersonel Maaşları

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, Memur Maaşı ve Asgari Ücrete İlişkin Değerlendirmelerde Bulundu

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti‘nin (KKTC) başkenti Lefkoşa’ya ziyarete giden Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, ilk yurt dışı ziyareti çerçevesinde Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçiliği‘nden katıldığı Haber Global canlı yayınında soruları yanıtladı ve değerlendirmelerde bulundu.

Yılmaz, asgari ücret artışına dair milyonlarca çalışanın merakla beklediği konuda işveren, işçi ve kamu tarafının bir müzakere süreci yürüttüğünü hatırlattı.

“BİZ NE DEDİYSEK ONU YAPMA GAYRETİ İÇİNDE OLDUK”

Emekli ve memur maaşına yapılacak zam konusunda çalışmaların TBMM’de devam edeceğini işaret eden Yılmaz, şu ifadeleri dile getirdi:

“Meclisimiz bayramdan sonra çalışma kararı aldı. İlk 6 ayın enflasyonunu da temmuz ayında görmüş olacağız. Bütün bunlar çerçevesinde bir değerlendirme yapılacak. Gerek asgari ücret gerek 22 bin lira en az memur maaşı meselesi, bizim seçim beyannamemizde ortaya koyduğumuz taahhütler. Biz, her zaman ne dediysek onu yapma gayreti içinde olan bir parti olduk.

MEMUR MAAŞI VE ASGARİ ÜCRET NE ZAMAN ELE ALINACAK?

Dolayısıyla hiç geciktirmeden bu taahhütlerimizi temmuz ayı içeresinde gerçekleştirme yönünde bir gayret içindeyiz. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımız, Hazine ve Maliye Bakanlığımızla, ilgili taraflarla birlikte çalışmalarını yapıyorlar. Meclisimiz son sözü söyleyecek. Burada da Meclisimizin iradesine saygı göstermek durumundayız.” Memur maaşına ilişkin açıklamalarda bulunan Yılmaz, TBMM tatile girmeden bu düzenlemenin öncelikli bir şekilde ele alınacağını da belirtti.

YENİ DÖNEMDE EKONOMİDE NASIL BİR YOL İZLENECEK?

Yılmaz, “Yeni dönemde ekonomide nasıl bir politika izlenecek? Merkez Bankası’nın politika faizinde bir güncelleme olur mu?” sorusuyla ilgili olarak, ortak akıl ve istişareyle hareket ettiklerini belirtti. Ayrıca Merkez Bankası’nın kanunlar tarafından belirlenen bir çerçeveye sahip olduğunu ifade ederek, bankanın fiyat istikrarını sağlama ve istihdam ile kalkınma politikalarına destek olma misyonunu hatırlattı.

Bu politikaların, istikrarlı bir şekilde büyümeyi, geliri adil bir şekilde geniş kitlelere dağıtmayı ve teknolojik gelişme çerçevesinde şekillendiğini belirten Yılmaz, aşağıdaki açıklamalarda bulundu:

“Burada güncelleme ihtiyacı da doğabiliyor zaman zaman. Dünyanın, Türkiye’nin şartlarına göre güncelleme ihtiyaçları çıkıyor. Bugün baktığınızda bütün dünyada bir problem var. Büyüme hızı aşağı doğru gidiyor, bir taraftan da enflasyon var. Enflasyonla resesyonu dengelemeye çalışan bir dünya manzarası var karşımızda.

Biz de son 3 yılda iyi bir büyüme performansı, çok iyi bir istihdam, ihracat, turizm artışı yakaladık. Ama şimdi vatandaşımızın da birinci önceliği olan enflasyona odaklanmış durumdayız. Dengeli bir şekilde, diğer hedeflerimizi de ihmal etmeden enflasyona daha büyük bir öncelik atfediyoruz. Dolayısıyla Merkez Bankamız ve Hazine ve Maliye Bakanlığımız bu konularda yoğun bir çalışma sergiliyorlar. Burada Merkez Bankası’nın araç bağımsızlığı var. Uzun ve orta vadede amacımız ne? Hem faizler hem enflasyon düşsün. Uzun vadede varmak istediğimiz yer belli. Büyümemizi, istihdamımızı devam ettirelim.”

Yatırımlar için uygun bir finansal ortamın önemine dikkat çeken Yılmaz, “Merkez Bankası değerlendirmelerini yapacaktır. Sonuçları birlikte takip edeceğiz” şeklinde ifade etti. (Kaynak: AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu