Gündem

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz: “Konut Arzı Teşvik Edilecek”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz; “Konut arzı teşvik edilecek. İlk konut alacak olanlara finansal destek verilecek.” dedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, Orta Vadeli Program (OVP) hazırlıkları kapsamında, İstanbul Finans Merkezi’nde (İFM) finans dünyasının temsilcileriyle buluştu. İstanbul Finans Merkezi’nde düzenlenen toplantıya Türkiye Bankalar Birliği üyeleriTürkiye Vakıflar Bankası, Türkiye İş BankasıTürkiye Halk BankasıTürkiye Garanti BBVAYapı ve Kredi BankasıAkbankQNB FinansbankDenizbankTürk EximbankTürk Ekonomi BankasıTürkiye Sınai Kalkınma Bankası ve ING temsilcileri katıldı.

Cevdet Yılmaz, toplantı başlamadan önce gazetecilere açıklama yaptı. Yılmaz; “Türkiye finans sektörü son 20 yılda büyük bir gelişim kaydetti. Milli gelire oranla baktığımız zaman önemli bir gelişim kaydetti” ifadelerini kullandı.

“Önemli unsurlardan biri de finans sektörü”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, “Toplumun tüm kesimleriyle birlikte istişare ederek programların hazırlanması, gerek programın içeriğinin zenginleşmesi, gerekse programlara sahiplenmenin arttırılması bakımından kıymetli. Ben de Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak bu çerçevede çalışmalar sürdürüyorum. İş dünyası temsilcileri ile çeşitli toplantılarımız oldu. Sendikalarımızla, çalışan kesimlerle toplantılarımız oldu. Önümüzdeki günlerde tarım sektörü gibi kesimlerle toplantılarımız olacak. Yine, Borsalar Birliğimizin organizasyonuyla bütün illerden iş dünyası temsilcilerini dinleme imkanımız olacak. Bütün bu istişare sürecinde önemli unsurlardan biri de finans sektörü” diye konuştu.

“İhracat artışının sürdürülmesi bakımından finans sektörü son derece önemli”

Türkiye’de finans sektörünün gelişiminden söz eden Yılmaz, “Biliyorsunuz, bir taraftan tasarruf sahipleri var, diğer taraftan kaynak kullanmak isteyen kesimler var. Bunlar arasında aracılığı yapan da finans kesimi. Finans sektörü ne kadar iyi, güçlü işlerse bu ekonomik aktivite açısından da iyi bir kazanç. Tasarrufların artırılması ve doğru alanlara kanalize edilmesi son derece kritik. Makro finansal istikrarımızın, fiyat istikrarımızın sağlanması bakımından, diğer taraftan kalkınma sürecimizin sürdürülmesi, büyümemiz, ihracat artışının sürdürülmesi bakımından finans sektörünün son derece önemli rolleri olduğunu ifade etmek isterim. Türkiye finans sektörü son 20 yılda büyük bir gelişim kaydetti. Milli gelire oranla baktığımız zaman önemli bir gelişim kaydetti” söylemlerinde bulundu.

“Merkez Bankası’nın adımları destekleniyor”

İş dünyasının OVP’ye destek vermeye hazır olduğunu aktaran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, Türkiye’nin borçlanma primi olan CDS’in 700’lerden 400’lere kadar düşmesinin memnuniyet yarattığını belirterek, ek olarak Merkez Bankası’nın attığı adımların iş dünyasınca desteklendiğini ve daha fazlasının beklendiğini ifade etti.

” İhracatı devam ettirme çabamız var”

Büyüme hedeflerinden söz eden Yılmaz, “Finans kesimi ile reel sektör arasındaki tamamlayıcılığı, birlikte çalışması gerektiğini hepimiz görüyoruz. Merkez Bankamızın yaptığı miktar sıkılaştırmaları var. Bu yatırımı, ihracatı, üretimi kapsamıyor. Sürdürülebilir kalkınma kapsamında yatırıma dönük kredilerin daha seçici olması gerektiği konusunda tartışmalar yaptık. İstikrarlı büyüme hedefi içinde kredi çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Enflasyonla mücadele ederken resesyona düşmemek için üretimi, ihracatı devam ettirme çabamız var. Bu ikisini aynı anda yapmak zorundayız” şeklinde bir açıklama yaptı.

“Konut arzı teşvik edilecek”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, konut piyasası ile ilgili şu bilgileri paylaştı: “Konut arzına ilişkin değerlendirmeler yapıldı, ilk konut edinimini teşvik edecek mekanizmalar üzerinde duruldu. Konut arzı teşvik edilecek. İlk konut alacak olanlara finansal destek verilecek. TCMB ve BDDK’nın bu konuda çalışması var, konut arzını artırmak durumundayız”

“Yatırıma dönük kredilerin seçici bir şekilde devam etmesi konusunda çalışma başlattık”

Yılmaz, “Yatırıma dönük kredilerin seçici bir şekilde devam etmesi konusunda çalışma başlattık, önümüzdeki dönemde açıklayacağız” bilgisini verdi. Bankacılık sektörüne değinen Yılmaz,  “Bankacılık sektöründe kısa vadeli mevduat yapısıyla uzun vadeli projelerin finanse edilmesi konusundaki zorluklar ifade edildi. Yeni finansal enstrümanlar da gündeme geldi. Kamu-özel diyaloğunun çok kıymetli olduğunu ifade etmek isterim.” şeklinde konuştu. (Kaynak: AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat