Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Erzurum’da Gençlerle Buluştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan Erzurum Atatürk Üniversitesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen “İlk Oyum AK Parti’ye İlk Oyum Erdoğan’a Programı”nda gençlerle buluştu. Önemli açıklamalar yapan Erdoğan, “Siz var ya siz… Dosta güven, düşmana korku salan bu muhabbetiniz için her birinize şükranlarımı sunuyorum.” sözlerini kullandı.

“İnşallah asıl gurur paylaşımını seçimin akşamı yapacağız. Gençler; Rabb’im birliğimizi, beraberliğimizi daim eylesin. Rabb’im ezelden ebede giden kardeşliğimizi kaim eylesin. Sizlerin şu heyecanını görüp duygulanmamak mümkün mü? Bir de diyorlar ki ‘AK Parti’de gençlik yok.’ Sizlerin şu dinamizmine şahit olup da gururlanmamak mümkün mü? Rabb’ime bana sizler gibi yol ve dava arkadaşları verdiği için bir kez daha hamd ediyorum. Gençlerimizle vakit geçirmenin, sizlerle hasbihal etmenin benim için her zaman yeri ayrı oldu. 40 seneyi aşan siyasi hayatım boyunca hep gençlerle yol yürüdüm. İlk günden beri sizlerin yol ve dava arkadaşlığını daima baş üstünde tuttum.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Türkiye’yi 2053 vizyonuyla buluşturacak kuşaklar sizlersiniz”

Ülkemizin pırıl pırıl gençleriyle devamlı gurur duyduklarını aktaran Erdoğan, ülkenin dört bir yanını dolaşırken özellikle gençlerle buluşmaya oldukça önem verdiğinin altını çizdi. Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

“Birileri gençlere sürekli karamsarlık, umutsuzluk aşılarken biz hiç ayrım yapmaksızın tüm gençlere, burada olduğu gibi umut olduk. Gençlerimizin duyguları üzerinden siyasi saltanatlarını devam ettirmeye çalışanlara inat, biz her alanda gençlerimizin önünü açtık. Muhalefet, toplanıp dağılmaktan başka hiçbir icraat yapmazken, biz ülkemizin dört bir yanındaki gençlerimize kulak verdik. Birileri FETÖ’cülerle benzin istasyonlarında hamburger yemek için 10 bin kilometre uzağa giderken, biz cağ kebabını yedik ve biz gittiğimiz şehirlerde kardeşlerimizin sofralarına misafir olduk.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sadece bulunduğumuz sene içinde gençlerle 30’un üzerinde buluşma, toplantı, festival gibi etkinliklerle bir araya geldiklerinden bahsederek, şu sözleri kullandı:

“Bu programların istisnasız hepsinde gördüğümüz manzara şudur: Türkiye’nin, alfabedeki bir iki harfe hapsedilemeyecek kadar özgün bir gençliği var. Türkiye’nin, diğer ülkelerdeki yaşıtlarına taş çıkartacak kadar azimli, çalışkan, üretken, muazzam bir gençliği var. Türkiye’nin, ülkemizle birlikte dünyayı da yakından takip eden ufku geniş bir gençliği var. Türkiye’nin, Batı’yı kuru kuruya taklit yerine tarihinden, kültüründen, medeniyet değerlerinden beslenen özgüven sahibi bir gençliği var. Tüm bunların ötesinde Türkiye’nin, merhum üstadın ifadesiyle, ‘Kim var diye seslenilince sağına soluna bakmadan fert fert ben varım cevabını veren’ gençlik burada.’ Böyle bu gençliği her yerde bulamazsınız, bu gençlik farklı.

Sizlere baktıkça, tüm bu özelliklere ve çok daha fazlasına sahip bir gençlik görüyorum. Karşımda, Türkiye ile birlikte gönül coğrafyamızdaki 100 milyonların da umudu olan TEKNOFEST gençliğini görüyorum. Rabb’im, bu gençliği korusun, kollasın, ayağına taş değdirmesin diyorum. Sevgili gençler, sizler bizim aydınlık ve müreffeh yarınlarımızın teminatısınız. Türkiye’yi 2053 vizyonuyla buluşturacak, ardından 2071’i yeni nesillerin avuçlarına emanet edecek olan kuşaklar sizlersiniz.”

“Son 20 yılda ne yaptıysak Türkiye’yi bugünlere hazırlamak için yaptık”

Salonda yalnızca geleceğin siyasetçileri, bürokratları, bilim insanları, iş adamları olmadığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada adım adım Türkiye yüzyılını inşa edecek mimarların da olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında gençlere seslenerek, “Şunu aklınızdan çıkartmayın, bizim 20 sene boyunca yürüttüğümüz mücadeleye siz sahip çıkacaksınız. Yıllardır şeref payesi olarak gururla taşıdığımız millete hizmet bayrağını sizler devralacak, inşallah sizler yükselteceksiniz. Son 20 yılda ne yaptıysak Türkiye’yi bugünlere hazırlamak için yaptık.” sözlerini kullandı.

Önceliğin millet ve ülke olduğunu ve bu konuda hayal kurduklarını, ardından bu hayalleri hedefler haline getirdiklerini ve sonrasında da hedefleri bir bir gerçeğe dönüştürdüklerini vurgulayan Erdoğan, asla, “böyle gelmiş böyle gider” diyenlerden, sorunların büyüklüğü karşısında korkup kaçanlardan olmadıklarını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “iman varsa imkan da vardır” felsefesiyle, Türkiye’nin potansiyelini en üst düzeye çıkarmaya çalıştıklarını, eğitim, sağlık, teknoloji, ulaşım, istihdam, yüksek öğrenimde kendilerinden önceki dönemde yapılanları 5’e, 10’a, 15’e katlayan işlerin mimarı olduklarını, üniversite sayısını 76’dan 208’e arttırarak tüm illere açtıklarını, yükseköğretimi bir ayrıcalık olmaktan çıkardıklarını belirtti.

“Daha iyi imkanlar sunmaya devam edeceğiz”

Erzurum’a bir diğer devlet üniversitesi olarak Erzurum Teknik Üniversitesini kazandırdıklarını anımsatan Erdoğan, gençlik merkezi sayısını 9’dan 432’ye, toplam spor tesisi sayısını 1575’ten 4 bin 290 düzeyine getirdiklerini belirtti.

Erdoğan, yükseköğrenim yurt yatak kapasitesini ise 182 binden 850 bine çıkardıklarının altını çizerek, sözlerine şöyle devam etti:

“Bay Kemal ne diyor, ‘bir senede bütün yurt sorunlarını çözermiş.’ Senin şu anda 10-11 tane büyükşehrin var, oralarda kaç tane acaba yurt yaptınız? Şu anda sadece Erzurum’da 19 bin 14 kişi kapasiteli yükseköğrenim yurt binaları yaptık. Ayrıca lisans, yüksek lisans ve doktora seviyesinde öğrenim gören gençlerimizin burs ve kredi imkanlarını genişlettik.

Buradan sesleniyorum Bay Kemal, 6’lı masa; göreve geldiğimizde burs neydi, 45 liracıktı, şimdi 45 liradan aldık, yıl başından itibaren lisans öğrencileri için 1250 lira, yüksek lisans öğrencileri için 2 bin 500 lira, doktora öğrencileri için 3 bin 750 liraya çıkarttık. Gençler, asgari ücret ne oldu, 8 bin 506 oldu. Temmuz ayında hayata geçirdiğimiz düzenlemeyle toplam 3,3 milyon öğrencimizi 27 milyar liralık bir maddi külfetten kurtardık. Çok daha önemlisi, hatırlayın biz geldiğimizde öğrencilerin harç denilen sıkıntıları var mıydı? Sildik mi? Bir kalemde sildik, bitirdik o işi ve yurtlarımızda kalan öğrencilerimize yaptığımız beslenme yardımını 1800 liraya yükselttik.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni eğitim-öğretim yılında yurt ücretlerine zam yapmayarak öğrencilerin geçen sene geçerli olan fiyatlarla konaklamalarını sağladıklarını, yurtlarda ücretsiz internetten seyahat imkanlarına, hibe desteklerinden staj programlarına değin tarihi seviyede birçok adım attıklarını belirterek, “Hamdolsun gençlerimizin de bu imkanları en iyi şekilde değerlendirerek, kendilerine olan güvenimizi boşa çıkarmadıklarını gördük. Bundan sonra da sizin için çalışmaya, size hayallerinizi gerçeğe dönüştürebileceğiniz daha iyi imkanlar sunmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Birkaç ay sonra Togg’un oltu siyahını yollarımızda görmeye başlayacağız”

Önümüzdeki hafta yeni umutlar, yeni heyecanlarla yeni yılın büyük bir coşkuyla karşılanacağını dile getiren Erdoğan, “2023 sıradan bir yıl olmanın ötesinde tarihimizde pek çok dönüm noktasını içinde barındıran bir sembol.” sözlerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, önümüzdeki sene Cumhuriyet’in kuruluşunun 100’üncü yaşının sevincinin, 85 milyon olarak hep beraber yaşanacağını belirterek, “Artık nüfusumuz da 85 milyon olmayacak, 86, oraya çıkacağız.” dedi.

Cumhuriyet’in yeni yüzyılını, taşıdığı öneme uygun bir biçimde idrak etmek amacıyla canla başla çalıştıklarının altını çizen Erdoğan, şunları kaydetti:

“Bu amaçla 2023’ü, Türkiye yüzyılı vizyonumuzun başlangıç noktası haline getirmek istiyoruz. Türkiye yüzyılını, muhalefet gibi kuru gürültüyle, içi boş sloganlarla, kimsenin itibar etmediği uyduruk iddialarla değil, özellikle siz gençlerimize ufuk kazandıracak projelerle ete kemiğe büründürmeyi hedefliyoruz.

Türkiye’nin ilk yerli ve milli otomobili Togg’u sizlerin de heyecanla beklediğini biliyorum. Türk sanayisinin gurur vesilesi olan Togg’un üretimi, şu anda devam ediyor. İnşallah, birkaç ay sonra Togg’un oltu siyahını yollarımızda görmeye başlayacağız.

Ayrıca ülkemiz donanmasının şimdiye kadar gördüğü en büyük askeri gemisi olacak Anadolu’yu, yine gelecek sene kullanıma sunuyoruz. Yine gelecek yıl muharip insansız savaş uçağımız Kızılelma’nın seri üretimi başlıyor, milli muharip uçağımızı da hangardan çıkartıyoruz.

Tasarım, üretim, montaj, yazılım ve testleri tamamen yerli imkanlarla geliştirilen İMECE uydumuzu ve Türksat 6A’yı uzaya fırlatıyoruz. Böylece uzaydaki toplam uydu sayımızı 10’a çıkarmış olacağız. Karadeniz’de keşfettiğimiz 540 milyar metreküplük doğal gazı da 2023’ün ilk çeyreğinde evlerimizde kullanacağız.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha birçok müjdeyi 2023’e girince vatandaşlarla paylaşacaklarını aktararak, “Amerika ile görüntülü konuşmayı ileri teknoloji sanan cahiller başta olmak üzere Türkiye’yi küçümseyenlere, milletimizi hafife alanlara, ülkemizin son 20 yılda nereden nereye geldiğini bir kez daha göstereceğiz.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Birileri Suriye’nin kuzeyine gidip oralarda turistik seyahat yapacaklarmış, onlar terörle böyle mücadele ediyor biz inlerine girerek ediyoruz, farkımız bu. Türkiye’nin yetişmiş insan kaynağından istifade etmek yerine yabancı ekonomi komiserlerinden medet umanlara bu ülkenin gerçek potansiyelini ispat edeceğiz.” sözlerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:

“(Altılı masa) Her türlü ayak oyununun çevrildiği, fitne, fesadın kol gezdiği bu garip birliktelikten ülkeye ve gençlere hayır gelmeyeceği anlaşılmıştır. Şayet solukları yetip ayakta kalabilirlerse 2023 seçimleri, eski Türkiye bakiyesi bu arkaik ekibin siyasetten silinmesine vesile olacaktır.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “2023 seçimlerinde 6 milyondan fazla gencimiz ilk defa oy kullanacak, sandıktan kimin çıkacağının kararını en çok da bu gençlerimiz verecek.” ifadelerinde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu